Erik Nielsen

Kommunerne: Regeringen har gjort det rigtige

KL er glad for, at ældreområdet får et løft samtidig med, at der ikke indføres minimumstandarder for ældre.

Forventningen på Christiansborg har i lang tid været, at regeringen ville indgå en aftale om næste års finanslov med Enhedslisten.

I landets 98 kommuner i KL er man dog tilfredse med, at den aftale faldt på gulvet til fordel for en aftale med Venstre og De Konservative, hvor aftaleparterne bevarer løftet af ældreplejen på én milliard kroner, som regeringen og EL var enige om.

- KL er rigtig glad for et løft til ældreområdet, og at regeringen og forligsparterne ikke har lavet lovfæstede minimumstandarder, som ville sprede hjælpen tyndt ud som symbolpolitik i stedet for efter behov, siger formand for KL Erik Nielsen.

- Vi har lige haft et flot kommunalvalg med den højeste stemmeprocent i mere end 30 år - undtagen 2001 med Folketingsvalg - og denne aftale er en flot anerkendelse af, at det er kommunerne, der er tættest på borgerne og dem, der bedst kan tilrettelægge det lokale serviceniveau, siger Erik Nielsen i en kommentar.

Enhedslisten havde krævet, at aftalen indeholdt en ret for ældre til at komme i bad mindst to gange om ugen. 

Men det er godt, at det krav nu er væk, mener borgmester i Aarhus, Jacob Bundsgaard (S).

- Jeg hilser med tilfredshed, at Regeringen har landet en aftale, som ikke indeholder detaljeret lovgivning om servicen i kommunerne. Med aftalen bliver der mere velfærd for pengene, end der var lagt op til tidligere i forhandlingerne med Enhedslisten.

- Med aftalen om næste års finanslov får kommunerne mulighed for at løfte servicen på ældreområdet, og der er samtidig udvist respekt for det kommunale selvstyre, lyder det i en meddelelse fra Jacob Bundsgaard.

I Odense glæder borgmester Anker Boye (S) sig over, at aftalen sender 1,1 milliard kroner til byggeriet af en letbane. 

- Det er en historisk dag for Odense. Investeringen i Odense Letbane er den største statslige infrastrukturinvestering i Odense, siden staten etablerede motorvejen i 80’erne, siger Anker Boye.

/ritzau/

 

Emneord: Kommunernes Landsforening, Enhedslisten, Anker Boye, Jacob Bundsgaard, Erik Nielsen, Finanslov, Letbane, Ældrepleje
Ritzau på DenOffentlige.dk Redaktionen på DenOffentlige har valgt Ritzau som primær leverandør af uafhængigt redaktionelt indhold....
Aktivitet: Artikler: 6985

Er du også aktiv i og omkring den offentlige sektor, så læs om mulighederne for at blive udgiver på DenOffentlige.dk her.
Læs mere her

Få mere af det væsentlige

DenOffentliges nyhedsbrev udkommer alle hverdage med:

  • Overblik
  • Videndeling
  • Nyheder
  • Inspiration
  • Debat
BLIV EN DEL AF DENOFFENLIGE

TILMELD NYHEDSBREV

Mest læste

Seneste kommentarer

Læs også

  • 30.03.20 Sundhed
    150.000 liter håndsprit på vej til kommunerne

    Vodka og shots er skiftet ud med håndsprit til landets borgere. En virksomhed i Kolding er nu på vej med 150.000 liter håndsprit, som vil kunne dække det kommunale forbrug de næste par måneder. De første liter kommer allerede i den kommende uge.

  • 25.03.20 Kommunalt
    Jobcentrene er klar til at hjælpe borgere og virksomheder i krisen

    Mange tusinde danskere har mistet deres arbejde på grund af krisen. De skal hjælpes hurtigt videre og gerne til nogle af de områder, der mangler hænder lige nu. Tag fat i det lokale jobcenter, lyder anbefalingen til både virksomheder og ledige.

  • 24.03.20 Kommunalt
    Det kommunale Danmark arbejder

    KL skønner, at ca. 200.000 kommunalt ansatte møder på arbejde hver dag trods coronakrisen. Derudover arbejder et stort antal hjemmefra. Ny kampagne sender en stor tak til medarbejderne for deres helt nødvendige indsats.

  • 22.03.20 Kommunalt
    Ny aftale med de faglige organisationer giver fleksibilitet og hurtighed

    KL og de faglige organisationer på det kommunale område har indgået en aftale, der sikrer fleksibilitet i denne ekstraordinære tid med coronavirus.

  • 06.03.20 Kommunalt
    KL aflyser Kommunalpolitisk Topmøde 2020

    For at inddæmme smitterisikoen ved coronavirus opfordrer sundhedsmyndighederne alle til at udskyde eller aflyse arrangementer med mere end 1000 deltagere. Det får også betydning for en række af KL’s arrangementer, bl.a. Kommunalpolitisk Topmøde, som aflyses.