Forside Bil og motor Finsk milliardær i Bentley kørte 59 km/t i en 30...

Finsk milliardær i Bentley kørte 59 km/t i en 30 zone: Nu har han fået bøde på 900.000 kroner

Finsk milliardær i Bentley kørte 59 km/t i en 30 zone: Nu har han fået bøde på 900.000 kroner
BONDART PHOTOGRAPHY/shutterstock.com

Det er ikke første gang, at milliardæren har fået bøder på astronomiske beløb.

Lige nu læser andre

Alle bilister frygter, at der pludselig lander en fartbøde i e-boks, som man skal til at betale. Bøderne kan ved store overtrædelser løbe op i flere tusinde kroner, og det er til stor irritation for langt de fleste danskere. 

I Finland kan regningen imidlertid antage helt andre proportioner, for den finske lovgivning kobler hastighedsforseelser tæt sammen med førerens indkomst. 

Netop det er endnu en gang blevet tydeligt i sagen om den kendte erhvervsmand Anders Wiklöf, som nu igen vækker opsigt i de finske medier.

Den 79-årige milliardær er blevet idømt en bøde på 120.000 euro efter at være blevet målt til 59 kilometer i timen i en zone, hvor grænsen var 30. Det svarer til godt 900.000 danske kroner.

Overskridelsen lød dermed på 29 kilometer i timen, men i den sammenhæng er det ikke alene forseelsens størrelse, der afgør sanktionsniveauet. Også førerens økonomiske forhold spiller en afgørende rolle.

Læs også

Det finske bødesystem er indrettet sådan, at hastighedsovertrædelser på mere end 20 kilometer i timen ikke automatisk udløser en fast takst. I stedet beregnes bøden som dagbøder. 

Myndighederne tager udgangspunkt i den pågældendes nettoindkomst, foretager et fradrag og omregner derefter beløbet til en dagssats. Antallet af dagbøder fastsættes efter forseelsens karakter. For højindkomstgrupper kan resultatet derfor blive særdeles mærkbart.

Anders Wiklöf har da heller ikke bestridt afgørelsen. Ifølge omtalen i finske medier har han taget bøden til efterretning og erkendt, at en fejl må have en konsekvens. Samtidig kan han notere sig, at sagen kunne have fået et endnu mere vidtgående udfald. Havde hastigheden været blot én kilometer i timen højere, havde det også kostet kørekortet.

Sagen er ikke Anders Wiklöfs første møde med det finske bødesystem. Tværtimod har han i flere omgange fået betydelige bøder for hastighedsovertrædelser, og over en længere årrække har det samlede beløb nået et niveau, som i de fleste andre europæiske lande ville fremstå helt usædvanligt.

Netop derfor tiltrækker sagen sig opmærksomhed langt ud over Finland. Hvor mange lande opererer med standardiserede bøder, fastholder Finland princippet om, at straf skal kunne mærkes økonomisk, uanset hvem der sidder bag rattet. 

Læs også

Ads by MGDK