Forside Udland Russiske oligarker kigger væk fra Europa: Disse lande investerer de...

Russiske oligarker kigger væk fra Europa: Disse lande investerer de nu i

Russiske oligarker kigger væk fra Europa: Disse lande investerer de nu i
Shutterstock

De russiske oligarker kigger mod andre markeder, når der skal investeres i ejendomme.

Lige nu læser andre

En gang var det Côte d’Azur, Toscana og London, der trak russiske investorer med dybe lommer og forkærlighed for europæisk elegance.

Efter krigsudbruddet i Ukraine har præferencerne dog ændret sig markant.

Det skriver det tyske medie Merkur.

Stadigt flere formuende russere søger nu nye investeringsmuligheder langt fra Europas sanktioner, reguleringer og nedkølede diplomatiske relationer.

Læs også

Ifølge en ny opgørelse fra den internationale ejendomsmægler Tranio er interessen for ejendomme i Asien og Mellemøsten steget betragteligt.

Statistikken dækker første halvår af 2025 og viser, at Thailand i øjeblikket er den mest eftertragtede destination.

Hele 25,6 procent af den samlede russiske efterspørgsel er rettet mod det sydøstasiatiske land. Det skyldes blandt andet lette adgangsforhold, gunstige investeringsvilkår og et klima, der appellerer til både kapital og komfort.

De Forenede Arabiske Emirater indtager andenpladsen med 10 procent af efterspørgslen. Særligt Dubai har udviklet sig til et centrum for russiske investorer, der søger stabilitet og muligheder i et miljø præget af økonomisk fremdrift og et lavt skattetryk.

Tyrkiet følger som nummer tre med ni procent. Landet har længe været populært blandt russiske turister og har nu også vundet indpas som fast ejendomsdestination.

Kombinationen af kystnær beliggenhed, lempelige regler og storbyliv appellerer til investorer, der ønsker sig tættere på, men stadig uden for Europa.

Den europæiske ejendomssektor har oplevet en markant nedgang i russisk interesse. Sanktionspakker, indefrosne midler og skærpet kontrol med udenlandske ejendomskøb har fået mange til at vende blikket mod østligere og mere forudsigelige markeder.

Ifølge det uafhængige analyseinstitut Levada Center støtter mange russere fortsat deres lands militære linje, samtidig med at de udtrykker ønske om fred og normalisering.

Læs også

Ads by MGDK