Mette Touborg fortsætter som eneste SF borgmester. Foto: Lisbeth Holten

Her er de nye borgmestre

Se listen over, hvem der sætter sig på borgmesterposterne efter kommunalvalget. 87 borgmesterkæder er på plads

Her følger en foreløbig oversigt over borgmestrene i de 98 kommuner efter kommunalvalget.

Region Nordjylland

  • Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) overtager efter Lene Hansen (S)
  • Frederikshavn: Birgit Hansen (S) overtager efter Lars Mejlvang Møller (V)
  • Hjørring: Arne Boelt (S) fortsætter
  • Jammerbugt: Mogens Gade (V) fortsætter
  • Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) overtager efter H.C. Maarup (S)
  • Læsø: Tobias Birch Johansen (Læsø Listen) overtager efter Thomas W. Olsen (Læsø Listen)
  • Rebild: Leon Sebbelin (R) overtager efter Anny Winther (V)
  • Thisted: Lene Kjeldgaard Jensen (V) fortsætter
  • Vesthimmerland: Knud Kristensen (K) fortsætter
  • Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) overtager efter Henning G. Larsen (S)

 

Region Midtjylland

  • Favrskov: Niels Borring (S) fortsætter
  • Hedensted: Kirsten Terkilsen (V) fortsætter
  • Herning: Lars Krarup (V) fortsætter
  • Holstebro: H.C. Østerby (S) fortsætter
  • Horsens: Peter Sørensen (S) fortsætter
  • Ikast-Brande: Carsten Kissmeyer (V) fortsætter
  • Lemvig: Erik Flyvholm (V) fortsætter
  • Odder: Uffe Jensen (V) overtager efter Elvin J. Hansen (S)
  • Randers: Claus Omann Jensen (V) overtager efter Henning Jensen Nyhuus (S)
  • Ringkøbing-Skjern: Iver Enevoldsen (V) fortsætter 
  • Samsø: Marcel Meijer (S) overtager efter Jørn C. Nissen (K)
  • Silkeborg: Claus Omann Jensen (V) overtager efter Hanne Bæk Olsen (S)
  • Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) overtager efter Flemming Eskildsen (V)
  • Struer: Mads Jakobsen (V) overtager efter Niels Viggo Lynghøj (S)
  • Syddjurs: Jesper Mathiesen (S) overtager efter Kirstine Bille (SF) 
  • Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) fortsætter 
  • Viborg: Søren Pape Poulsen (K) fortsætter
  • Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) fortsætter

 

Region Syddanmark

  • Assens: Søren Steen Andersen (V) overtager efter Finn Brunse (S)
  • Billund: Ib Kristensen (V) fortsætter
  • Esbjerg: Johnny Søtrup (V) fortsætter 
  • Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) overtager efter Kenny Bruun Olsen (V)
  • Faaborg-Midtfyn: Christian Thygesen (V) overtager efter Hans Jørgensen (S)
  • Haderslev: H.P. Geil (V) overtager efter Jens Christian Gjesing (S)
  • Kerteminde: Hans Luunbjerg (V) overtager efter Sonja Rasmussen (Borgerlisten)
  • Kolding: Jørn Pedersen (V) fortsætter 
  • Langeland: Bjarne Nielsen (V) fortsætter
  • Middelfart: Steen Dahlstrøm (S) fortsætte
  • Nordfyn: Morten Andersen (V) fortsætter
  • Nyborg: Erik Christensen (S) fortsætter
  • Odense: Anker Boye (S) fortsætter
  • Sønderborg: Erik Lauritzen (S) overtager efter Aase Nyegaard (Fælleslisten)
  • Tønder: Laurids Rudebeck (V) fortsætter
  • Varde: Erik Buhl Nielsen (V) overtager efter Gylling Haahr (V)
  • Vejen: Egon Fræhr (V) fortsætter
  • Vejle: Arne Sigtenbjerggaard (V) fortsætter 
  • Ærø: Jørgen Otto Jørgensen (S) overtager efter Karsten Landro (K) 
  • Aabenraa: Thomas Andresen (V) overtager efter Tove Larsen (S)

 

Region Sjælland

  • Faxe: Knud Erik Hansen (S) fortsætter
  • Greve: Pernille Beckmann (V) overtager efter Hans Barlach (K)
  • Guldborgsund: John Brædder (Nyt Guldborgsund) fortsætter
  • Holbæk: Søren Kjærsgaard (V) fortsætter
  • Kalundborg: Martin Damm (V) fortsætter
  • Lejre: Mette Touborg (SF) fortsætter
  • Lolland: Marie Louise Friderichsen (K) overtager efter Stig Vestergaard (S)
  • Næstved: Claus Rasmussen (S) fortsætter
  • Odsherred: Thomas Adelskov (S) fortsætter
  • Ringsted: Henrik Hvidesten (V) overtager efter Niels Ulrich Hermansen (V)
  • Roskilde: Joy Mogensen (S) fortsætter
  • Slagelse: Stén Knuth (V) overtager efter Lis Tribler (S)
  • Sorø: Gert Jørgensen (K) overtager efter Ivan Hansen (S)
  • Stevns: Mogens Haugaard Nielsen (V) overtager efter Poul Arne Nielsen (V) 
  • Vordingborg: Knud Larsen (V) overtager efter Henrik Holmer (S)

 

Region Hovedstaden

  • Albertslund: Steen Christiansen (S) fortsætter
  • Allerød: John Køhler (V) overtager fra Erik Lund (K)
  • Ballerup: Jesper Würtzen (S) fortsætter 
  • Bornholm: Winnie Grosbøll (S) fortsætter
  • Brøndby: Ib Terp (S) fortsætter
  • Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) fortsætter
  • Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) fortsætter
  • Frederikssund: John Schmidt Andersen (V) overtager efter Ole Find Jensen (S)
  • Furesø: Ole Bondo Christensen (S) fortsætter
  • Gentofte: Hans Toft (K) fortsætter
  • Gladsaxe: Karin Søjberg Holst (S) fortsætter
  • Gribskov: Kim Valentin (V) overtager efter Jan Ferdinandsen (K)
  • Halsnæs: Steen Hasselriis (V) overtager efter Helge Friis (S)
  • Helsingør: Benedikte Kiær (K) overtager efter Johannes Hecht-Nielsen (V) 
  • Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) fortsætter
  • Hillerød: Dorte Meldgaard (K) overtager efter Kirsten Jensen (S) 
  • Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) fortsætter
  • Hørsholm: Morten Slotved (K) fortsætter
  • Ishøj: Ole Bjørstorp (S) fortsætter
  • København: Frank Jensen (S) forsætter
  • Rødovre: Erik Nielsen (S) fortsætter
  • Rudersdal: Jens Ive (V) fortsætter
  • Tårnby: Henrik Zimino (S) fortsætter
  • Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) fortsætter

 

Emneord: KV13, Borgmesterposter, Borgmester, Kommunalvalg, Valg 2013
Ritzau på DenOffentlige.dk Redaktionen på DenOffentlige har valgt Ritzau som primær leverandør af uafhængigt redaktionelt indhold....
Aktivitet: Artikler: 6985

Er du også aktiv i og omkring den offentlige sektor, så læs om mulighederne for at blive udgiver på DenOffentlige.dk her.
Læs mere her

Få mere af det væsentlige

DenOffentliges nyhedsbrev udkommer alle hverdage med:

  • Overblik
  • Videndeling
  • Nyheder
  • Inspiration
  • Debat
BLIV EN DEL AF DENOFFENLIGE

TILMELD NYHEDSBREV

Mest læste

Seneste kommentarer

Læs også