Konflikt udskudt: Ekspert tror på forlig

Forligsmand Mette Christensen har udsat de varslede arbejdsmarkedskonflikter på det offentlige område. Retorikken er vendt, og nu taler alle om forlig, vurderer Flemming Ibsen.

Forligsmand Mette Christensen har onsdag aften besluttet at udsætte de varslede konflikter på det offentlige arbejdsmarked, oplyser Forligsinstitutionen.

- Som forligsmand bestemmer jeg hermed, at de varslede arbejdsstandsninger udsættes i to uger, lyder det i en pressemeddelelse fra Forligsinstitutionen underskrevet af Mette Christensen.

Beslutningen er taget, efter at overenskomstforhandlingerne på det statslige område har været i gang det meste af onsdagen. Forhandlingerne fortsætter ifølge TV2 News lørdag.

Dermed kan der tidligst udbryde strejke den 22. april og lockout den 28. april. 

Alternativt kan forligsmanden inden for de to uger erklære, at forhandlingerne er afsluttet uden resultat, hvorefter strejke og lockout kan udbryde på femtedagen efter erklæringen.

Topforhandler for arbejdstagerne Anders Bondo Christensen er klar til flere intense forhandlinger i løbet af påsken.

OK'18 tema på DenOffentlige

Vi samler alle historier om overenskomstforhandlingerne på en fælles temaside. Følg forhandlingerne her.

Historier om tidligere overenskomster finder du her.

Skal I være med? Kontakt os.

- Det er meget komplekst, og det strammer til med tiden. Men nu har vi en ny runde på lørdag, og jeg er sikker på, at både forligsmanden og forhandlerne også er klar til at fortsætte forhandlingerne i påskedagene, siger han til TV2 News.

Tiden skal ifølge innovationsminister Sophie Løhde (V) bruges på at komme tættere på en løsning.

- Nu skal vi bruge den tid, der er kommet yderligere, til konstruktivt at nærme os hinanden som parter, siger hun til DR.

- Tiden skal bruges med omhu og stor tanke på det enorme ansvar, der hviler på os for at finde løsninger rundt om forhandlingsbordet.

Også KL's topforhandler, formand for Løn- og Personaleudvalget Michael Ziegler (K), er tilfreds med udsættelsen. 

- Vi er meget tilfredse med, at forligsmanden har besluttet at udsætte konflikten. Det må være realistisk, at vi nu – med lidt ekstra tid til rådighed – kan få enderne til at nå sammen, udtaler Michael Ziegler i en pressemeddelelse.

- Jeg kan i hvert fald garantere for, at vi i KL vil gøre alt, hvad vi kan for at indgå et forlig.

Forligsmand Mette Christensen har ingen yderligere kommentarer til udsættelsen.

Mandag mødtes kommunerne med repræsentanter for deres ansatte. Tirsdag var det i regionerne regi, der blev forhandlet.

Ifølge Sophie Løhde er det, der skiller parterne "for småt til, at det kan bære en konflikt på det niveau i Danmark".

 

Professor: Storkonflikten bliver aflyst
Forligsformand Mette Christensens beslutning om at udsætte de varslede konflikter på det offentlige arbejdsmarked i 14 dage er et signal om, at parterne nærmer sig hinanden i forhandlingerne. 

Det vurderer Flemming Ibsen, professor emeritus ved Center for Arbejdsmarkedsforskning på Aalborg Universitet. 

- Retorikken er vendt, og nu taler alle om forlig. 

- Grunden til, at Mette Christensen udsætter, er, at parterne skal have tid og ro til at lave forlig hele vejen rundt, siger Flemming Ibsen. 

Spørgsmål: Kan danskerne ånde lettet op og forvente, at den varslede lockout bliver afblæst helt?

- Ja, vi kan godt forvente, at storkonflikten bliver aflyst. Omkostningerne ved så omfattende en konflikt er simpelthen for store for alle parter, vurderer Flemming Ibsen. 

Mandag mødtes kommunerne med repræsentanter for deres ansatte. Tirsdag var det i regionernes regi, der blev forhandlet.

Ifølge innovationsminister Sophie Løhde (V) er det, der skiller parterne "for småt til, at det kan bære en konflikt på det niveau i Danmark". 

Forhandlingerne fortsætter ifølge TV2 News lørdag.

Dermed kan der tidligst udbryde strejke den 22. april og lockout den 28. april.

Alternativt kan forligsmanden inden for de to uger erklære, at forhandlingerne er afsluttet uden resultat, hvorefter strejke og lockout kan udbryde på femtedagen efter erklæringen.

Forligsmand Mette Christensen har ingen yderligere kommentarer til udsættelsen, oplyser hun til Ritzau.

/ritzau/

 

Emneord: Forligsinstitutionen, OK18, Offentlige overenskomster, Statslige overenskomster, Overenskomstforhandlinger, Overenskomstforlig, Overenskomstaftale, Flemming Ibsen, Anders Bondo Christensen, Michael Ziegler, Sophie Løhde, Kommunernes Landsforening, Fagbevægelsen, Offentligt ansatte
Ritzau på DenOffentlige.dk Redaktionen på DenOffentlige har valgt Ritzau som primær leverandør af uafhængigt redaktionelt indhold....
Aktivitet: Artikler: 6985

Er du også aktiv i og omkring den offentlige sektor, så læs om mulighederne for at blive udgiver på DenOffentlige.dk her.
Læs mere her

Få mere af det væsentlige

DenOffentliges nyhedsbrev udkommer alle hverdage med:

  • Overblik
  • Videndeling
  • Nyheder
  • Inspiration
  • Debat
BLIV EN DEL AF DENOFFENLIGE

TILMELD NYHEDSBREV

Mest læste

Seneste kommentarer

Læs også

  • 30.03.20 Sundhed
    150.000 liter håndsprit på vej til kommunerne

    Vodka og shots er skiftet ud med håndsprit til landets borgere. En virksomhed i Kolding er nu på vej med 150.000 liter håndsprit, som vil kunne dække det kommunale forbrug de næste par måneder. De første liter kommer allerede i den kommende uge.

  • 25.03.20 Kommunalt
    Jobcentrene er klar til at hjælpe borgere og virksomheder i krisen

    Mange tusinde danskere har mistet deres arbejde på grund af krisen. De skal hjælpes hurtigt videre og gerne til nogle af de områder, der mangler hænder lige nu. Tag fat i det lokale jobcenter, lyder anbefalingen til både virksomheder og ledige.

  • 24.03.20 Kommunalt
    Det kommunale Danmark arbejder

    KL skønner, at ca. 200.000 kommunalt ansatte møder på arbejde hver dag trods coronakrisen. Derudover arbejder et stort antal hjemmefra. Ny kampagne sender en stor tak til medarbejderne for deres helt nødvendige indsats.

  • 22.03.20 Kommunalt
    Ny aftale med de faglige organisationer giver fleksibilitet og hurtighed

    KL og de faglige organisationer på det kommunale område har indgået en aftale, der sikrer fleksibilitet i denne ekstraordinære tid med coronavirus.

  • 06.03.20 Kommunalt
    KL aflyser Kommunalpolitisk Topmøde 2020

    For at inddæmme smitterisikoen ved coronavirus opfordrer sundhedsmyndighederne alle til at udskyde eller aflyse arrangementer med mere end 1000 deltagere. Det får også betydning for en række af KL’s arrangementer, bl.a. Kommunalpolitisk Topmøde, som aflyses.