Frankrig har solgt deres beholdning af guld, der var opbevaret i USA.
Lige nu læser andre
Forholdet mellem EU og USA er sjældent set så anspændt, som det har været gennem det seneste år.
Tariffer og geopolitik har slidt på samarbejdet, og nu har Frankrig taget et skridt mod en omlægning af landets guldreserver der betyder, at de stopper et samarbejde, der har rødder helt tilbage til 1920’erne, hvor dele af reserven blev placeret i USA.
Det fortæller det tyske medie Focus.
Banque de France har afhændet sine resterende guldreserver i New York, i alt 129 ton, svarende til omtrent fem procent af den samlede beholdning.
Frem for at transportere guldet fysisk tilbage til Europa er det blevet solgt i USA og erstattet af nyindkøbte barrer på europæisk grund.
Læs også
Samtlige franske reserver, der samlet udgør cirka 2.437 ton, er nu koncentreret i det underjordiske anlæg La Souterraine i Paris.
I Tyskland tegner der sig et andet billede. Med en beholdning på 3.352 ton er landet verdens næststørste guldindehaver, men reserverne er fortsat geografisk spredt.
Omkring halvdelen opbevares i Frankfurt, mens betydelige mængder fortsat ligger i New York og London.
Den historiske begrundelse knytter sig til Den Kolde Krig, hvor udenlandsk placering blev anset som en sikkerhedsforanstaltning og et middel til at sikre likviditet i internationale markeder.