Forside Udland Bibliotekar tjekkede bøger igennem: Tabte kæben, da han åbnede en...

Bibliotekar tjekkede bøger igennem: Tabte kæben, da han åbnede en returneret bog

Bibliotekar tjekkede bøger igennem: Tabte kæben, da han åbnede en returneret bog
Shutterstock

Bibliotekaren gjorde et højest overraskende fund.

Lige nu læser andre

En helt almindelig arbejdsdag på biblioteket i den finske by Espoo udviklede sig sidste en dag i april sidste år til noget, dermest af alt modnede om noget, der hørte til i en af stedets mange bøger. 

Bibliotekar Olli Myyrä var i gang med den rutinemæssige gennemgang af bøger, der var blevet afleveret dagen før. Proceduren er ganske enkel: Bøgerne tjekkes hurtigt for skader og klargøres enten til hylden eller til videresendelse til et andet bibliotek. Intet tydede på, at netop denne stak ville skille sig ud.

Alligevel gjorde én fagbog det Det fortæller han til den finske avis YLE.

Mellem siderne lå en tæt stak 100-eurosedler. Tyve i alt, altså 2.000 euro gemt i bogen, svarende til godt 15.000 danske kroner i kolde kontanter.

“Først sad jeg bare og stirrede på dem i et par minutter,” fortæller Olli Myyrä. “Derefter hentede jeg min kollega Antero Pertamo, og vi måtte finde ud af, hvad vi skulle gøre.”

Læs også

Pengene var hverken gemt i en kuvert, markeret, eller ledsaget af en forklaring. Bogen var blevet afleveret via bibliotekets selvbetjeningsautomat blot en halv time før lukketid og havde derefter stået på hylden til sortering natten over.

Det næste skridt var at spore den seneste låner. Biblioteket gennemgik udlånsregistrene og kontaktede den person, der sidst havde haft bogen.

I telefonsamtalen kunne vedkommende troværdigt redegøre for, hvad der var blevet glemt mellem siderne. Kort efter mødte ejeren op med legitimation og fik pengene udleveret.

Historien kunne dog have fået et helt andet forløb. Bogen stod frit fremme i sorteringsområdet indtil næste morgen, og enhver anden låner kunne i princippet have taget den og lånt den igen.

Ifølge medarbejderne er det ikke første gang, at der dukker kontanter op mellem siderne i bøger på biblioteket, men beløbet denne gang var usædvanligt højt. De ønsker af hensyn til diskretion ikke at oplyse, hvorfor pengene lå i bogen, blot at de ikke fungerede som bogmærke.

Læs også

Ads by MGDK