Et skjult vandspild kan koste over 20.000 kroner om året, og forsyningsselskaberne dækker sjældent tabet.
Et toilet med en defekt skylleventil løber ofte helt uden at give lyd fra sig, og alligevel kan det sende store mængder rent drikkevand direkte i kloakken. Ifølge forsyningsselskabet Novafos, der leverer vand til ni kommuner i hovedstadsområdet, spilder et toilet der løber, så det er svært at se, cirka 100 kubikmeter vand om året. Kan man se det løbe, stiger tallet til 200 kubikmeter, og et toilet med tydelig uro på overfladen sluger 400 kubikmeter om året.
Til sammenligning bruger en familie med to børn ifølge Novafos omkring 170 kubikmeter vand om året. En utæt skylleventil kan altså langt overstige husstandens samlede normalforbrug.
Prisen løber hurtigt op i tusinder
En kubikmeter vand koster 58,55 kroner inklusive moms hos Aarhus Vand i 2026 og dækker både drikkevand og spildevand. Med den takst svarer et konstant løbende toilet på 400 kubikmeter til over 23.000 kroner om året, mens den mindst synlige type på 100 kubikmeter alene rammer omkring 5.800 kroner.
Vandpriserne varierer mellem forsyningsselskaberne. DANVA, brancheforeningen for danske vand- og spildevandsselskaber, oplyste i februar 2026, at drikkevandsprisen på landsplan stiger 6,43 procent og spildevandsprisen 4,93 procent fra 2025 til 2026. En dryppende hane koster mindre, men trækker stadig. Novafos anslår 7 kubikmeter om året ved langsom drypning og 30 kubikmeter ved hurtig drypning.
Fødefarven i cisternen afslører fejlen
Den enkleste test kræver ingen VVS-viden. Novafos anbefaler, at man lukker samtlige haner og aflæser vandmåleren for at se, om den fortsat registrerer forbrug. En anden almindelig metode er at hælde et par dråber fødefarve i cisternen og vente et kvarter uden at skylle ud. Løber der farvet vand ned i toiletskålen, er skylleventilen utæt.
Lejer skal give besked med det samme
Bor man til leje, er udlejer som udgangspunkt ansvarlig for at holde VVS-installationerne funktionsdygtige. Ifølge lejeloven har lejer alene pligt til at vedligeholde låse og nøgler, medmindre andet er skrevet ind i lejekontrakten. Sidder man med et utæt toilet, skal man kontakte udlejer straks. Lejer har efter lejelovens § 95 ret til selv at få manglen udbedret for udlejers regning, hvis udlejer ikke afhjælper det efter påkrav.
Ejerboliger har ingen at sende regningen videre til. Reparationen er ejerens eget ansvar, og det samme gælder vandspildet.
Forsyningsselskabet dækker ikke løbende toiletter
Mange boligejere tror fejlagtigt, at vandselskabet giver kompensation ved pludseligt højt forbrug. Det gør de kun ved skjulte rørskader. HOFOR, hovedstadens forsyningsselskab, oplyser eksplicit, at der ikke gives refusion, hvis “dit toilet løber eller din vandhane drypper”. Refusionen dækker udelukkende brud på skjulte vandinstallationer i boliger og forudsætter dokumentation for, at vandet ikke er løbet i kloakken, en VVS-regning for reparation samt to nye aflæsninger med en måneds mellemrum. Oven i det gælder en selvrisiko på 300 kubikmeter om året ud over normalforbruget, og ansøgningen skal indgives senest et år efter vandspildet er konstateret.