Forside Generelle nyheder Julepriskrigen er startet i de danske supermarkeder: “Der er masser...

Julepriskrigen er startet i de danske supermarkeder: “Der er masser godt i vente”

Rema 1000, Netto
Shutterstock

Årets priskrig er skudt i gang.

Det er ved at være den tid på året.

Konkurrencen om danskernes juleindkøb er begyndt at tage til, og nu melder Rema 1000 sig på banen med et tilbud, der skal tiltrække flere kunder til deres forretninger rundt om i landet.

Søndag den 1. november sænkede kæden nemlig prisen på 450 gram risalamande fra Karolines Køkken til kun 12 kroner. Det svarer til en halvering af den hidtidige pris, skriver B.T.

Tilbuddet gælder frem til 7. november og er blevet lanceret ganske kort tid efter, at Lidl har annonceret permanente prisnedsættelser på seks populære julevarer.

Store prisforskelle

Blandt Lidls nye prisnedsættelser kan man også finde den føromtalte risalamand fra Karolines Køkken. Her skal kunderne dog betale 17,95 kroner for den samme mængde.

Dermed er Rema 1000 næsten seks kroner billigere på den populære dessert, selvom der fortsat er knap to måneder til juleaften.

Kommunikationschef Jonas Schrøder afviser imidlertid, at Rema 1000 har valgt at skrue godt og grundigt ned for prisen som en direkte reaktion på Lidls udmelding.

“Vi planlægger tilbudsaviser flere uger i forvejen, så de har ikke noget at gøre med andres praleri med deres noget dyrere priser i den her uge,” siger han til B.T.

Flere kæder melder sig på banen

Ifølge Jonas Schrøder vil Rema 1000 allerede fra november begynde at tilbyde nedsatte priser på forskellige juleprodukter. Han peger i denne sammenhæng på, at danskerne i stigende grad begynder julehyggen tidligere.

Lidl har samtidig gjort mere end 300 produkter permanent billigere. Kædens repræsentant Claus Krogh understreger dog, at Lidl også vil fortsætte med at lancere kampagner, hvor priserne kan konkurrere med andre supermarkeder.

Netto har foreløbig ikke lanceret et større modtræk, men kæden forventer også at præsentere tilbud frem mod jul. Det bekræfter Jacob Krogsgaard, der er pressechef i Salling Group, som står bag både Netto, Føtex og Bilka.

“Bare vent. Der er masser godt i vente, og kunderne kan godt glæde sig,” lyder det fra pressechefen til B.T.

Ads by MGDK