Forside Europa Uafhængighed gives ikke, den tages!

Uafhængighed gives ikke, den tages!

Uafhængighed gives ikke, den tages!

Rusland bliver stadig mere aggressiv over for Ukraine, der står alene mod overmagten. Sover Europa i timen?

Lige nu læser andre

Jeg er her i Kiev med reportage- og researchprojektet Vores Europa, som jeg var med til at stifte i 2013. Hver dag lytter jeg til de unge ukrainere, der blev født efter Ukraines uafhængighed i 1991.

På en café i det centrale Kiev fortæller den 24-årige IT-iværksætter Dimitri, at han for nylig havde en samtale med en amerikansk ven:

Europabevægelsen Blog

Debattøren er en del af Europabevægelsens panel af bloggere på DenOffentlige. Se andre indlæg her

Læs også

Her bidrager en række erhvervsfolk- og organisationsfolk, kulturpersonligheder, undervisere og tidligere toppolitikere med interesse for det europæiske samarbejde til at styrke debatten om EU.

Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning

 

”Da jeg fortalte, at Ukraine blev uafhængigt i 1991 og efterfølgende oplevede stille og rolig fremgang, sagde min ven; Stop, stop stop. Var der ingen krig? Nej, der var ingen krig, sagde jeg, så han spurgte mig; Hvem har nogensinde opnået uafhængighed uden krig? Det fik mig til at forstå, at uafhængighed ikke gives. Den tages. Og jeg vil nu sige, at Maidan-revolutionen og det, der fulgte er vores “uafhængighedskrig.”

Så hvordan skal vi i Europa forholde os til Ukraines uafhængighedskrig?

Europas tomme ord
I 2014 jublede Europa over det ukrainske folks pro-europæiske opstand, der sendte den pro-russiske præsident Janukovitj på flugt. Udover en række positive, men utilstrækkelige reformer medførte revolutionen Ruslands ulovlige annektering af Krim-halvøen og en krig mod Rusland i det østlige Ukraine. I dag står ukrainerne alene med denne krig, hvor 10.000 ukrainere indtil videre har mistet livet.

En aften i Kiev mødes vi med Ivan, en ung spejderleder, der var med på Maidan-pladsen under revolutionen. Han fortæller, at Europas dybe bekymring er blevet lidt af en joke i Ukraine. ”Man kan lave en drikkeleg ud af transmitteringen af EU’s ministermøder,” siger han. ”Hver gang nogen siger, at de udtrykker deres dybe bekymring over udviklingen i Ukraine skal man drikke. Deres bekymring er bare ord, der er ingen handling.”

Minder Europas tilgang til Ruslands aggression og imperiedrømme om 1930’ernes europæiske appeasement politik overfor Nazi-Tyskland, hvor man hver gang Hitler annekterede et område håbede at dette måtte blive det sidste?

Sover Europa i timen som under 1990’ernes krige i Eks-jugoslavien?

Krig er beskidt og kompliceret og uafhængighed bliver aldrig givet. Den tages. Og Ukraine har brug for Europas hjælp til at tage deres uafhængighed fra Rusland.

Læs også

Ads by MGDK