Forside Generelle nyheder DMI melder ud: Stort vejrskifte rammer Danmark

DMI melder ud: Stort vejrskifte rammer Danmark

Dark, Clouds, Rain, Sorte, Skyer, Regn
Shutterstock

Nu er det slut.

Lige nu læser andre

Skolernes efterårsferie er nu forbi, og det er det milde vejr også.

Et lavtryk over de Britiske Øer bevæger sig meget langsomt. Næsten så langsomt at man kunne tro det ligger stille. Derfor vil vi opleve op til hård vind til kuling fra sydøst flere steder over Danmark.

Sådan skriver DMI.

Er din bilforsikrings også alt for dyr? Gør som mange andre danskere og få et uforpligtende tilbud af findforsikring her. (reklamelink)

Efter sol kommer regn

Efter en smuk søndag med masser af sol til hele landet, vil i dag se meget anderledes ud.

Læs også

En front med regn nærmer sig Danmark fra vest, og det kommer til udtryk ved, at mørke skyer fylder mere, end de har gjort på det seneste.

Det meste af landet vil allerede opleve mere skyet vejr fra morgenen, og resten af landet vil få mere skyet vejr i løbet af dagen.

Bornholm lever dog op til sit kælenavn og vil have mest sol i løbet af dagen – skyerne vil her først finde sit indtog i aften.     

Og så kommer regnen.

Regnen vil først gå i land langs den jyske vestkyst i løbet af eftermiddagen og vil derefter bevæge sig videre mod øst.

Læs også

Regnen forventes at nå københavnerne sent på aftenen – og Bornholmerne i løbet af morgen til tirsdag.

Mens Bornholmerne får regn fra fronten, vil Vestjyderne opleve en anden form for regn.

For efter en kort periode med opholdsvejr efter fronten, kommer der regnbyger.

Regnbyger vil der være mange af over Danmark i løbet af tirsdag. Vinden drejer til sydvest og bliver let til frisk, mens der ved kysterne vil være op kuling.

Ads by MGDK