Forside Generelle nyheder Ebola vokser i Afrika og har nået Europa: SSI vurderer...

Ebola vokser i Afrika og har nået Europa: SSI vurderer risikoen for dig som dansker

Ebola vokser i Afrika og har nået Europa: SSI vurderer risikoen for dig som dansker
Sam N. Rose / Shutterstock.com

Statens Serum Institut har opdateret sin risikovurdering, efter smitten har spredt sig til to EU-lande.

Risikoen for at blive smittet med ebola i Danmark vurderes fortsat som “meget lav”, oplyser Statens Serum Institut i en opdateret risikovurdering af 26. august 2026. Den samme vurdering gælder for Europa som helhed, selv om enkelte importerede tilfælde nu er bekræftet i Frankrig, og smittet sundhedspersonale er evakueret til behandling i Tyskland.

Udbruddet i Den Demokratiske Republik Congo er ifølge SSI vokset markant siden foråret. Der er nu registreret over 5.000 bekræftede tilfælde og mere end 2.500 dødsfald, og WHO betegner det som det hurtigst voksende ebolaudbrud, der hidtil er registreret i landet.

Seks provinser er ramt af smitten

Smitten er spredt til seks provinser i det østlige og nordøstlige DRC: Ituri, Nord-Kivu, Sud-Kivu, Haut-Uélé, Bas-Uélé og Tshopo. Ituri-provinsen, hvor udbruddet startede, er hårdest ramt. WHO erklærede den 17. maj 2026 udbruddet for en international folkesundhedskrise.

Ifølge SSI’s samlede udbrudsside skyldes flere forhold, at udbruddet er svært at få under kontrol: væbnet konflikt i det østlige DRC, stor befolkningsmobilitet og begrænset adgang til sundhedsydelser. En del af tilfældene bliver desuden opdaget hos personer, der ikke i forvejen var kendte kontakter til smittede, hvilket peger på uopdagede smittekæder.

“Status er, at udbruddet i DRC er alvorligt og har udviklet sig markant, siden vi første gang beskrev situationen i foråret. Vi ser både et stort antal tilfælde og en fortsat geografisk spredning i regionen. Risikoen for smitte i Europa og Danmark vurderes dog fortsat som meget lav,” siger overlæge Maria Wessman fra SSI.

Sådan lyder anbefalingen til rejsende

Ebola smitter ved direkte kontakt med blod eller andre kropsvæsker fra personer med symptomer eller fra afdøde smittede. Ifølge SSI kræver smitte derfor normalt tæt kontakt med en syg person.

Rejsende til de berørte lande bør undgå kontakt med syge personer, afdøde og kropsvæsker og holde sig fra vilde dyr og bushmeat. Får man feber eller andre symptomer inden for 21 dage efter ophold i et berørt område, skal man søge lægehjælp telefonisk og oplyse om rejsen.

Udbruddet skyldes en variant kaldet Bundibugyo-virus, som der på nuværende tidspunkt ikke findes en specifikt godkendt vaccine imod. Flere vacciner og behandlinger er dog under udvikling og afprøvning. De importerede tilfælde i Frankrig og Tyskland er ifølge SSI blevet håndteret med relevante smitteforebyggende foranstaltninger og har ikke ført til yderligere smittespredning.

SSI oplyser, at man følger udviklingen tæt sammen med nationale og internationale sundhedsmyndigheder.

Ads by MGDK