“Hvis prins William var kommet til USA, ville det næsten helt sikkert have ført til…”
VM-slutrunden lakker mod enden, og selvom Danmark ikke har deltaget, har et hav af danskere fulgt med.
De store kampe samler seere foran tv’et, og de største nationer og spillere tiltrækker altid lidt ekstra opmærksomhed.
Også kendte ansigter på tribunerne bliver fulgt tæt, når verdens øjne er rettet mod så stor en begivenhed.
Kongelige, politikere og andre prominente gæster dukker ofte op ved de største opgør.
Og især ét fravær under sommerens slutrunde har skabt undren, skriver B.T.
Møder ikke op
Prins William er kendt som en stor fodboldfan, men han blev heller ikke set på stadion under Englands VM-semifinale mod Argentina onsdag aften.
Flere har undret sig over, at ingen medlemmer af den britiske kongefamilie har været til stede under turneringen.
Den britiske kongehuskommentator Richard Fitzwilliams peger ifølge Celebrity Intelligence på, at forklaringen kan hænge sammen med USA’s præsident.
“Hvis prins William var kommet til USA, ville det næsten helt sikkert have ført til et møde med præsident Trump.”
Finale havde ændret situationen
Inden Englands semifinale vurderede den norske USA-ekspert Erik Løkke over for Dagbladet, at Trump nok ville bede om et møde med prins William, hvis han rejste til USA.
Eksperten påpegede i den forbindelse, at situationen kunne ændre sig, hvis England spillede sig i VM-finalen.
Den mulighed er dog ikke længere aktuel. England tabte onsdag aften 2-1 til de forsvarende verdensmestre fra Argentina og er dermed ude af turneringen.
De skal dog spille om en 3.-plads mod Frankrig senere på ugen.