En mindre priskrig er i gang.
Lige nu læser andre
Næsten alle varer i supermarkederne er steget i pris gennem de senere år.
Smør, kaffe og kød er blandt de varer, der igen og igen har fået husholdningsbudgetterne til at stramme til.
Især Lurpak, som for mange er en fast del af morgenmaden, er ofte blevet brugt som eksempel på de stigende priser.
Nu er der dog rig mulighed for at få Lurpak til billige penge, da flere kæder har sat det populære smør på tilbud
Fødselsdag i Føtex
I Føtex holder de fødselsdag i den kommende uge, og det betyder lavere priser.
Læs også
Ét af de tilbud, der vækker opsigt, er Lurpak til 15 kroner. Det er langt under den normale butikspris på over 30 kroner.
Kunder har dog ‘kun’ mulighed for at købe seks pakker til tilbudsprisen. Derved får flere mulighed for at nyde godt af tilbuddet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Selvom Føtex’ fødselsdagstilbud er skarpt, er det ikke det bedste i landet.
ABC Lavpris i Tarm har nemlig Lurpak på tilbud til 14,44 kroner pr. pakke. Selvom der ikke er nogen stor forskel, er tilbuddet værd at kaste lys over.
Læs også
Bor du tættere på ABC-butikken, er der nemlig ingen grund til at besøge en Føtex.
ABC har samme begrænsning på seks pakker pr. kunde, og hvis man skal have flere pakker koster de 31,98 kroner stykket.
Tilbuddet i ABC gælder frem til 23. september, hvor Føtex’ gælder helt frem til den 25.
