Forside Generelle nyheder Kort før pengesedler bliver værdiløse: Nationalbanken udsender pressemeddelelse

Kort før pengesedler bliver værdiløse: Nationalbanken udsender pressemeddelelse

penge
Shutterstock

En æra nærmer sig vejs ende.

Nationalbanken har i to et halvt år, siden 30. november 2023, indsamlet 1.000-kronesedler fra den nuværende seddelserie og sedler fra 1944-, 1952-, 1972- og 1997-serierne.

Nu er der kun få dage tilbage, og i de seneste uger har der været meget travlt ved bankens indleveringssteder i Aarhus, København og Odense.

”Man kan stadig nå det, hvis man har ældre pengesedler eller 1.000-kronesedler, men man har travlt, og med det pres, vi har oplevet op mod fristen, skal man forberede sig godt hjemmefra og medbringe de nødvendige blanketter og dokumenter og væbne sig med tålmodighed,” siger Niels Kaas, der er hovedkasserer i Nationalbanken, ifølge en pressemeddelelse og fortsætter:

”Ventetiden kan blive lang, selv om vi gør alt, hvad vi kan for at sætte ekstra personale ind og vejlede på indleveringsstederne. Det er vigtigt, at man orienterer sig om, hvad man skal have med, når man vil indlevere sedler. På den måde bliver ventetiden så kort som muligt for alle, og man undgår at blive afvist.”

Nationalbanken forventer, at der er risiko for lang ventetid og kø på alle tre indleveringssteder frem til 31. maj, der er sidste dag, borgerne har ret til at indlevere ældre sedler og 1.000-kronesedler.

Hvis man ønsker at indlevere sedler, der bliver værdiløse, er det meget vigtigt, at man medbringer en digitalt udfyldt og printet indleveringsblanket, et fysisk billed-ID som pas eller kørekort, og dokumentation for sin bopælsadresse, fx sygesikringskort. Ved større indleveringer skal man også huske supplerende dokumentation.

”Vi har været i gang i 30 måneder og vores kendskabsmålinger viser, at næsten alle danskere er klar over, at sedlerne bliver udfaset,” siger Niels Kaas og tilføjer:

“Nogle har måske ikke været helt opmærksomme på datoen, for vi kan konstatere, at antallet af ekspeditioner på Nationalbankens indleveringssteder er mere end fordoblet de seneste uger.”

Ni dage før den endelige frist har Nationalbankens tre indleveringssteder i Aarhus, Odense og København modtaget over 43.000 indleveringer og over 200 millioner kroner siden de åbnede i december 2024.

I alt er der indleveret sedler for 21,1 milliarder kroner siden 30. november 2023.

Ads by MGDK