Mandag bliver en vild dag, lyder det.
Lige nu læser andre
Man kunne næsten få den tanke, at den gamle radio, der spiller vejrudsigten, er gået i selvsving.
De seneste dage har nemlig lydt meget ens: gråvejr, temperaturer omkring eller lige under frysepunktet – og måske et strejf af let sne, og en kraftig østenvind.
Dog byder lørdagen på den variation, at Bornholm får en del sol.
I næste uge kan også den øvrige del af landet få solen at se, især mandag og tirsdag.
Det skriver DMI.
Læs også
Sibirisk kulde
For at forstå den temmelig monotone vejrsituation over Danmark, må vi lige spole lidt tilbage – og zoome lidt ud.
Over den seneste uges tid har et kraftigt og stabilt højtryk etableret sig over det vestlige Rusland.
Højtrykket fungerer som en effektiv stopklods for det klassiske vintervejr, som normalt passerer Danmark vestfra med mere mild og fugtig luft.
Samtidig ligger der meget kold, sibirisk kontinental luft det vestlige Rusland. På den nordlige halvkugle bevæger luftmasser sig med uret rundt om et højtryk, og i denne situation betyder det, at kulden trækkes ind over Danmark fra østlige himmelstrøg.
Østenvind
I store træk har vi haft østenvind i Danmark i 14 dages tid.
Læs også
Ser man nærmere i DMI’s vejrarkiv for januar, viser det sig da også, at den gennemsnitlige vindretning overvejende har været fra øst.
Østenvind er i sig selv ikke usædvanligt i Danmark, men perioden begynder efterhånden at blive bemærkelsesværdigt lang og sammenhængende.
Temperaturer omkring eller under frysepunktet, gråvejr og lejlighedsvis sne – det er stort set den samme plade, der er blevet sat på igen og igen.
Tager man vinden i betragtning og kigger på det såkaldte kuldeindeks – det vil sige den oplevede temperatur, når det blæser – når dette efterhånden også ned på tocifrede minusgrader, og især mandag ser bidende kold ud.
Weekenden
I morgen og især søndag og mandag bevæger den sibiriske kulde sig nemlig endnu længere mod vest.
Læs også
Det betyder gradvist koldere vejr med en jævn til frisk, stedvis hård vind omkring øst, der ved kysterne vil nå kulingstyrke.
Kombinationen af kulde og vind vil få det til at føles meget koldt. Flere steder kan føles som 8 graders frost, og fra natten til søndag og især mandag vil det føles som ned omkring 10-15 graders frost.
Selv i læ ville de normale temperaturer ikke alle steder nå over de 5 minusgrader, som de højest registrerede temperaturer, når dagen er omme.
Så hvis man skal ud, bør man pakke sig selv ekstra godt ind, selvom solen endelig kommer frem på himlen de fleste steder.
Fra tirsdag bliver det efterhånden lidt mindre koldt og fortsat kig til solen, men fortsat temmelig blæsende og råkoldt.
Læs også
Senere på ugen vender skyerne dog tilbage og fra torsdag og fredag er der igen mulighed for et lidt større snefald sydfra.
Der er altså ingen grund til at pakke vinterjakke, hue og handsker væk endnu.