Forside Generelle nyheder Svindlere stjal 24.000 kroner fra Tina via falsk Facebook-annonce: Politiet...

Svindlere stjal 24.000 kroner fra Tina via falsk Facebook-annonce: Politiet advarer om den aggressive metode

Svindlere stjal 24.000 kroner fra Tina via falsk Facebook-annonce: Politiet advarer om den aggressive metode
Illustrationsfoto / AI-genereret

Falsk annonce på Facebook Marketplace kostede kvinde 24.000 kroner. Politiet har sigtet en mistænkt.

Tina Pieth Hannotte troede, hun havde fundet en billig cirkusvogn til sin kolonihave gennem en annonce på Facebook. Efter en bankoverførsel på 24.000 kroner dukkede varen aldrig op, og bagmændene bag den falske profil havde stjålet både billeder og en anden mands identitet, oplyser DR.

Østjyllands Politi har sigtet en mistænkt i sagen, men vil ikke oplyse mere, mens efterforskningen står på.

“Jeg er så gal, skuffet og ked af, at andre mennesker kan være sådan,” siger Tina Pieth Hannotte til DR.

Netværk truer dem der advarer

Sagen indgår i et større netværk af svindlere, der bruger falske sælgerprofiler til at lokke købere på Facebook Marketplace.

Programmet “Cirkusvogne og dødstrusler” fra DR Kontant beskriver, hvordan de samme bagmænd reagerer aggressivt, når nogen konfronterer dem.

Thomas Woer fra Fyn har modtaget flere skriftlige og mundtlige trusler mod sig selv og sin familie, fordi han opsporer og advarer om falske annoncer.

Sådan opdager du en falsk annonce

Politiet peger på flere konkrete tegn på svindel, når du handler gennem sociale medier eller ukendte hjemmesider. Urealistisk lave priser er et af de vigtigste, især på kendte mærker og dyre varer, skriver Rigspolitiet.

Politiet råder også til at søge hjemmesiden op direkte i browserens adressefelt i stedet for at klikke på annoncer på sociale medier, tjekke at webadressen passer til det, siden sælger, og være ekstra opmærksom, hvis en dansk-udseende side ender på .com eller .eu i stedet for .dk.

Har du allerede overført penge til en formodet svindler, anbefaler politiet at kontakte banken og få spærret kortet med det samme.

Facebook fylder næsten halvdelen af sagerne

Metas platforme dominerer billedet af anmeldt svindel i Danmark. I 2025 havde 46 procent af alle anmeldte svindelsager forbindelse til Facebook, og 61 procent til Metas platforme samlet, altså Facebook, Instagram og WhatsApp, viser en rapport fra Revolut.

Anmeldelser af snyd med varekøb kan indsendes gennem politiets digitale anmeldelsessystem for økonomisk svindel.

Ads by MGDK