Så længe det er tech-giganter som Apple, Google, Amazon o.lign., der primært står for udviklingen af sprogteknologier, kan vi i Danmark ikke styre, hvordan det bliver udviklet, og hvordan det bliver udbudt, skriver eksperter i dette indlæg.
Lige nu læser andre
Digitalisering – det væsentlige
Danmark er under digitalisering. Følg med i udviklingen på vores tema-side her.
Læs også
Mangler dine budskaber? Så bliv udgiver på DenOffentlige. Skriv til os.
Og vi er enige med Apple så langt, at ja – det kræver data at udvikle sprogteknologi og mennesker til at oplære maskinerne i at kunne forstå og tale med mennesker.
Men nej – det behøver ikke foregå gennem aflytning af personlige og fortrolige samtaler!
Hos Alexandra Instituttet er vi i gang med at udvikle dansk sprogteknologi. Men i stedet for at sætte mikrofoner på vores kolleger, når de går hjem om eftermiddagen, så arbejder vi med open source datasæt, der for eksempel er baseret på nyhedsartikler. Et konkret eksempel på et datasæt, vi har taget afsæt i, er en samling af 5.512 danske sætninger, som Det Danske Sprog- og Litteraturselskab har samlet i forbindelse med et projekt i 1998, kaldet PAROLE-DK-projektet.
Den 4. industrielle revolution
Den 4. industrielle revolution er over os, og forandringerne vil komme hurtigere end nogensinde før. Hvad gør det ved vores samfund og hverdag, og hvilke muligheder giver det os? Følg med på vores temaside og deltag i debatten.
Indlæg kan sendes til Redaktionen
Rent teknisk er der ikke noget i vejen for at træne robotter op med aflyttede personlige og fortrolige samtaler. Men rent etisk er vi glade for vores model, hvor vi bruger data, der ikke kompromitterer nogens private oplysninger.
Vi finder det vigtigt, at vi får lagt grundstenene til en gennemsigtig sprogteknologi af høj kvalitet med respekt for det danske sprog. For vi kommer til at mærke meget mere til sprogteknologi i vores hverdag, end vi gør nu…
Prøv DenOffentlige 2
DenOffentlige er nyheder, debat og videndeling uden betalingsmur.
Prøv vores nyhedsbrev og bliv opdateret på Danmarks udvikling og udfordringer hver dag.
Alene chatbots kommer til at stå for langt størstedelen af den kundeservice, vi kommunikerer med. Og det er som udgangspunkt godt, for den kender typisk dit problem og løsningen på det, før du selv gør, og den sætter dig ikke i en telefonkø eller holder lukket efter kl. 16.
Men så længe det er tech-giganter som Apple, Google, Amazon o.lign., der primært står for udviklingen af sprogteknologier, kan vi i Danmark ikke styre, hvordan det bliver udviklet, og hvordan det bliver udbudt. Vi kan heller ikke sikre, at det danske sprog bliver bevaret i tilstrækkelig grad, så vi f.eks. uden problemer kan have en samtale med sundhedssektoren via en chatbot. Derfor er vi i gang med at udvikle sprogteknologi på dansk, som skal være frit tilgængelig i Danmark – helt uden at lytte med på dine skænderier med kæresten.