Markedsføringsloven kræver forudgående samtykke, og et ja til mails dækker ikke sms.
Modtager du reklame på sms eller e-mail fra en virksomhed, du ikke har sagt ja til, er det en overtrædelse af markedsføringslovens spamforbud. Reglen står i § 10, stk. 1, og den forbyder virksomheder at kontakte nogen elektronisk med markedsføring uden forudgående samtykke. Det gælder både forbrugere, erhvervsdrivende og offentlige myndigheder.
Spamforbuddet håndhæves af Forbrugerombudsmanden, mens Datatilsynet fører tilsyn med de databeskyttelsesretlige regler, der også er i spil, når virksomheder behandler kontaktoplysninger til direkte markedsføring.
Samtykket skal være frivilligt og specifikt
Et gyldigt samtykke er ikke bare en afkrydsning. Det skal ifølge Forbrugerombudsmanden være specifikt, informeret og frivilligt, og forbrugeren skal være klar over, at der gives samtykke til markedsføring. Køb af en vare må ikke være betinget af, at man siger ja til reklame.
En af de hyppigste fejl handler om kanalerne. Et samtykke til at modtage reklame på e-mail dækker ikke automatisk sms, og omvendt. I en sag, hvor en netbutik havde sendt 231.293 reklame-sms’er og 42 reklame-mails til personer uden gyldigt samtykke, fastslog Forbrugerombudsmanden, at samtykke til mail-reklame ikke kunne udstrækkes til sms-reklame. Sagen endte med en udenretlig bødevedtagelse på 800.000 kroner.
Der findes en snæver undtagelse til spamforbuddet. Har en virksomhed fået kundens elektroniske adresse i forbindelse med et salg, må den markedsføre sine egne lignende produkter til kunden, hvis kunden samtidig er blevet oplyst om retten til at frabede sig det, og hvis hver ny henvendelse indeholder en nem og gratis frameldingsmulighed.
Du kan trække samtykket tilbage, og du kan kræve sletning
Et samtykke kan altid trækkes tilbage, og det skal være lige så let som at give det. Forbrugerombudsmanden vurderede i februar 2024, at en afmelding via mailklientens afmeldingsfunktion skal sidestilles med en direkte henvendelse fra forbrugeren. Fra det øjeblik virksomheden har modtaget meddelelsen, er samtykket tilbagekaldt.
Oven i markedsføringslovens regler har forbrugeren også rettigheder efter databeskyttelsesforordningen. Datatilsynet oplyser i sin vejledning om direkte markedsføring fra juni 2023, at den registrerede har ret til at gøre indsigelse mod, at personoplysninger bruges til direkte markedsføring, også ved profilering. Gør man indsigelse, må oplysningerne ikke længere behandles til markedsføring.
Indsigelsen udløser samtidig en pligt til at slette data efter forordningens artikel 17, og virksomheden skal som udgangspunkt besvare henvendelsen inden for en måned.
Bøderne kan være store
Overtrædelser af spamforbuddet straffes med bøde, og Forbrugerombudsmanden anvender en fast beregningsmodel. Ved op til 100 uanmodede henvendelser er udgangspunktet en bøde på 10.000 kroner, mens større udsendelser som udgangspunkt takseres med 100 kroner per henvendelse.
I praksis betyder det, at selv mindre udsendelser kan koste virksomheden titusinder af kroner, og masseudsendelser som den nævnte sag med over 200.000 sms’er kan ramme op mod en million. Overtrædelser kan indberettes direkte til Forbrugerombudsmanden via myndighedens hjemmeside.