Forside Politi Særlige restriktioner indført: Kun politiet må bruge dem her de...

Særlige restriktioner indført: Kun politiet må bruge dem her de næste måneder

Særlige restriktioner indført: Kun politiet må bruge dem her de næste måneder
Foto: Shutterstock

Der bliver ikke udstedt særskilte tilladelser i perioden, overhovedet.

Lige nu læser andre

Af sikkerhedshensyn blev der lørdag fra kl. 03 og frem til den 17. juni kl. 03 oprettet et midlertidigt, cirkulært forbudsområde med udgangspunkt i Christiania. 

Det betyder, at det inden for det område ikke vil være tilladt for andre end politiet at benytte droner.

Det skriver Københavns Politi i en pressemeddelelse.

Der vil ikke blive udstedt tilladelse til droneflyvninger foretaget af andre aktører i forbudsområdet i det pågældende tidsrum.

Her gælder forbuddet

Flyveforbuddet for droner vil gælde i en cirkulær afstand på 0,6 sømil (1111,2 meter) fra Tinghuset 44G, i København – og op i 1000 fod (304,8 meter) over vandhøjde.  

Restriktionerne vil også kunne findes på NOTAM via Droneregler.dk samt briefing.naviair.dk, hvor droneoperatører og piloter altid kan holde sig orienteret.

Læs også

Læs også

Ads by MGDK