Forside Politik Efter afgørelse i højesteret: Nu er USA nødt til at...

Efter afgørelse i højesteret: Nu er USA nødt til at gøre det

Donald Trump
photoibo / Shutterstock.com

Der er tale om over 500 milliarder kroner.

Her i Europa følger vi tæt med, når USA ændrer kurs, fordi landets beslutninger ofte får betydning langt ud over landegrænserne.

Det gælder også for virksomheder, som sælger varer til det amerikanske marked eller har produktion på den anden side af Atlanten.

Økonomiske beslutninger i Det Hvide Hus kan hurtigt få konsekvenser for både eksport, investeringer og arbejdspladser.

Det har danske virksomheder også mærket.

Nu viser det sig, at det magtfulde land også kan begå fejl – og det har resulteret i, at der er blevet sendt enorme summer tilbage til flere virksomheder.

Sådan skriver Ekstra Bladet via Ritzau.

Milliarder sendt retur

Den amerikanske regering har tilbagebetalt flere milliarder dollars til virksomheder, efter at USA’s højesteret vurderede, at en stor del af den ekstra opkrævede told var ulovlig.

Det fremgår af nye budgettal, som ifølge The Guardian blev offentliggjort mandag.

Tolden blev indført som en central del af Donald Trumps økonomiske politik, efter han igen overtog præsidentposten sidste år.

Tilbage i februar ændrede højesterets afgørelse dog situationen, og regeringen måtte begynde at tilbagebetale de opkrævede beløb.

Udbetalingerne begyndte i finansåret, som startede i oktober 2025. Indtil nu er der sendt 81 milliarder dollars tilbage til virksomhederne. Det svarer til omkring 530 milliarder kroner. Året før blev der til sammenligning tilbagebetalt fem milliarder dollar.

Ifølge en embedsmand fra det amerikanske finansministerium skyldes den store stigning næsten udelukkende højesterets afgørelse.

Dansk virksomhed

Virksomhederne har selv skullet ansøge om at få pengene tilbage. Blandt modtagerne er Grafisk Maskinfabrik i Birkerød, som også har produktion i USA.

Børsen fortalte den 7. juli, at virksomheden har fået godkendt en tilbagebetaling.

“I 2026 har vi foreløbigt fået refunderet 830.000 kroner. Det er en meget langsom proces, og den amerikanske administration gør modstand,” udtalte direktør Uffe Nielsen til Børsen.

Samtidig viser budgettallene, at USA’s underskud på statsbudgettet igen er vokset. Efter de første ni måneder af finansåret lød underskuddet på 1.367 milliarder dollars, hvilket er en stigning på 2 procent.

Ads by MGDK