Forside Rejse Vil ramme Mallorca denne sommer: “Situationen er kun blevet forværret”

Vil ramme Mallorca denne sommer: “Situationen er kun blevet forværret”

Vil ramme Mallorca denne sommer: “Situationen er kun blevet forværret”
Balate.Dorin / Shutterstock.com

Det sker i juli måned.

Når solen bliver pakket væk af mørke skyer herhjemme, begynder rejselysten for alvor at melde sig.

Mange danskere har allerede nu pakket kufferten mentalt og ser frem mod en varm ferie under sydens sol – også selvom de først skal afsted om et par uger.

Hvis turen går til den spanske ferieø Mallorca, er der især én ting, man bør være opmærksom på.

Den populære destination trækker hvert år mange turister til, og det er et stort problem for de lokale.

Vil ‘lamme’ Palma

Ifølge mediet Majorca Daily Bulletin har utilfredsheden ulmet i årevis.

Der har tidligere være to store demonstrationer, og nu er nummer tre angiveligt planlagt. Den skal finde sted 26. juli midt i Palma. Her har en aktionsgruppe meldt ud, at formålet er at lamme byen fuldstændig.

Aktionsgruppen kalder sig Menys Turisme Més Vida.

David Comas, der er talsmand for gruppen, påpeger, at der ikke er gjort noget mærkbart i kølvandet på de to første demonstrationer:

“Efter to massive demonstrationer, hvor titusindvis af mennesker fyldte gaderne for at kræve en kursændring og retten til et liv med værdighed, kan vi bekræfte, at disse krav ikke er blevet hørt, men situationen er kun blevet forværret,” siger han.

Ekstra travl sommer

Én af de ting, der går de lokale på, er boligmarkedet.

Ifølge talsmanden er sagen den, at velhavende turister køber boligerne, og at øens beboere må tage til takke med telte og skure.

Trængslen på øen ser ikke ud til at blive mindre. I midten af august forventes en total solformørkelse at ramme området, hvilket vil tiltrække endnu flere nysgerrige turister.

Mallorca er nemlig et af de steder, hvor man bedst kan opleve det særlige himmelfænomen.

Resultatet er, at de lokale hoteller allerede nu melder fuldstændig udsolgt i perioden.

Aktivisterne har tænkt sig at fastholde presset. Ifølge talsmand David Comas vil gruppen skrue markant op for indsatsen henover sommeren, hvorfor man måske bør tænke sig om en ekstra gang, inden man booker ferie til Mallorca.

Ads by MGDK