miss.cabul / Shutterstock.com
miss.cabul / Shutterstock.com

Rusland vender sig mod allieret: “De forsøgte at skyde os i ryggen”

Udland

26/06/2025 08:16

Redaktionen

Serbiens præsident balancerer på en tynd line mellem Rusland og Vesten.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Serbiens præsident balancerer på en tynd line mellem Rusland og Vesten.

Presset fra Moskva stiger

Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Serbiens præsident, Aleksandar Vučić, har netop meddelt en total suspension af landets våbeneksport.

Beslutningen kommer i kølvandet på stigende pres fra Moskva, der for nylig anklagede Beograd for i hemmelighed at levere ammunition til Ukraine.

“Al ammunition bliver i vores depoter”

Shutterstock.com

På et pressemøde forklarede Vučić, at det drastiske tiltag er nødvendigt for at imødegå yderligere beskyldninger mod Serbien.

”Da ammunition er dukket op på begge sider [i Ukraine], klager begge parter. Så den eneste måde at stoppe det her på, er at lade det hele blive her,” sagde han.

Rusland: Serbien har forsynet Ukraine

Kremlin.ru / Wikimedia Commons

I maj offentliggjorde den russiske udenrigsefterretningstjeneste SVR en rapport med den opsigtsvækkende titel: “Den serbiske våbenindustri forsøger at skyde Rusland i ryggen.”

Her påstod Rusland, at Serbien havde leveret over 100.000 artillerigranater og en million patroner til Ukraine – og dermed brudt sin neutralitet i krigen.

Serbiens afvisninger preller af

Golden Brown / Shutterstock.com

Selvom Beograd gentagne gange har afvist beskyldningerne, har myndighederne også erkendt, at de ikke kan kontrollere, hvad der sker med våbeneksporten, når den først er solgt – særligt når tredjepartslande er involveret.

Den midlertidige eksportstop skal forhindre, at serbisk ammunition indirekte ender i krigen.

En stille aktør i Østeuropas våbenhandel

Shutterstock.com

Serbien – sammen med Bulgarien – er blandt de få europæiske lande, der stadig producerer våben i sovjetisk standard.

Netop derfor er deres ammunition eftertragtet af både ukrainske og russiske styrker, hvilket gør Serbiens våbenindustri strategisk vigtig.

Moskvas vrede stikker dybt

miss.cabul / Shutterstock.com

Ruslands utilfredshed skyldes ikke kun påstandene om våbenleverancer, men også oplevelsen af forræderi fra en mangeårig allieret.

Serbien og Rusland har i årtier haft tætte militære og økonomiske forbindelser, bl.a. forankret i deres fælles slaviske rødder og ortodokse kristendom.

Serbiens langsomme kurs mod Vesten

Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons

I de senere år har Serbien dog begyndt at orientere sig i en anden retning.

Landet har blandt andet investeret i vestligt militærudstyr – herunder franske Rafale-kampfly – hvilket sender et tydeligt signal om ønsket om at mindske afhængigheden af russisk teknologi.

Vučićs geopolitiske balancegang

Shutterstock

Suspensionen af våbeneksporten afspejler Serbiens skrøbelige position i det geopolitiske spil: På den ene side gamle alliancer med Rusland, og på den anden et ønske om tættere bånd til vestlige institutioner.

Vučićs beslutning risikerer at skuffe begge lejre – men kan give hans regering tiltrængt pusterum i en tilspidset situation.

Mest Læste

Annonce

Ads by MGDK