Kun hver femte handicappede er i job, viser ny analyse. Fordomme står i vejen, mener Karen Ellemann.
Lige nu læser andre
Velfærdsstat eller velfærdssamfund
Vi har sat velfærd til debat i en tid, hvor kampen mellem velfærdsstat og velfærdssamfund er blevet afgørende for velfærdsmodellens fremtid.
Følg artikler og indlæg på temasiden her.
– Det giver mig et klart billede af, at her er der et stort potentiale, for jeg ved, at mennesker med handicap er mennesker med både kompetencer, erfaringer og virkelyst, og som rigtig gerne vil være med i det arbejdende fællesskab, siger hun.
Læs også
Danske Handicaporganisationer deler ministerens opfattelse af, at flere handicappede godt kunne arbejde. Formand Thorkild Olesen siger, at der ofte er et negativt billede af handicappede i samfundet.
– Det er et spørgsmål om, at arbejdsgiverne ikke giver os mulighed for at være på arbejdsmarkedet det er et spørgsmål om, at jobcentrene ikke kan håndtere mennesker med handicap. – Og så er det et spørgsmål om, at uddannelsesniveauet blandt mennesker med handicap nogle gange ikke er højt nok, fordi der ikke har været støtte, siger han. Ifølge analysen har en stor del – omkring 40 procent – af de handicappede faktisk været i arbejde inden for de seneste år. Analysen viser også, at det især er personer med fysiske handicap, der er i stand til at passe et arbejde på almindelige vilkår. Næsten halvdelen af de fysisk handicappede, der er i job, er ifølge tallene ansat på ordinære betingelser. For personer med mentalt – kognitivt – handicap er det lidt under 20 procent. Undersøgelsen er baseret på data fra 12 kommuner og omfatter personer, der modtager handicapkompenserende indsatser efter serviceloven. /ritzau/