Forside Generelle nyheder Rekordsommer forventes i Europa: Hedebølger og temperaturer langt over 40...

Rekordsommer forventes i Europa: Hedebølger og temperaturer langt over 40 grader

Hot,Weather,Heat,Wave,Summer,Heat,Sun,Thermometer,hetebølge, hedebølge, varmt, sommer, sol
Shutterstock

Det ser ud til, at sommeren bliver ekstra varm i år.

Sommeren er for mange årets store pusterum, og i den forbindelse skal kalenderen helst ikke være fyldt op.

De fleste af os længes efter is på stranden og badetemperaturer, der ikke kræver det store mod.

I Danmark er der ingen garanti for en varm og lang sommer, hvorfor danskere gerne tager en eller flere uger sydpå i løbet af juni, juli og august.

I Sydeuropa er man næsten garanteret at få solrige dage, og i år ser det faktisk ud til, at det kan blive en tand for meget.

Det skriver TV 2 Norge.

Udsigt til en rekordvarm sommer

Et utal af danskere forventes også i år at søge mod Middelhavet for at opleve sol og varme.

Grækenland, Spanien og Italien ligger som regel højt på listen, når sommeren skal planlægges.

Noget tyder dog på, at der også bliver rigeligt varmt på hjemlige breddegrader. Norske TV 2 har talt med meteorolog Roar Teigen, som fortæller, at prognoserne peger på en usædvanlig varm sommer i hele Europa.

Han kobler udviklingen sammen med vejrfænomenet El Niño, der kan bidrage til højere globale temperaturer og mere varme på vores eget kontinent. Især de klassiske rejsemål omkring Middelhavet kan få ekstremvarmen at føle.

“Det er umuligt at sige, om det bliver varmest i Spanien, Grækenland eller Italien, men i perioder vil der nok ikke være den store forskel. Fra juni til august – og måske især i september – er der stor risiko for hedebølger,” siger Roar Teigen til TV 2.

Ifølge meteorologen kan temperaturerne visse steder i perioder krybe langt over de 40 grader.

Han understreger dog, at langtidsprognoser altid er forbundet med en vis usikkerhed.

Det bør du vide

Trods advarslerne mærker rejseselskaber som Apollo, Ving og Tui ikke nogen bekymring blandt de feriehungrende.

Apollo melder tværtimod om et stærkt salg sammenlignet med samme periode sidste år.

“Salget af sommerrejser går rigtig godt og ligger cirka 15 procent over niveauet på samme tidspunkt sidste år,” siger Beatriz Rivera fra Apollo til TV 2.

Både hos Ving og Tui oplever man, at mange søger tilbage til de kendte og trygge destinationer, hvor især Kreta, Rhodos og Mallorca storhitter.

Såfremt man ender med at aflyse en rejse grundet ekstrem varme, skal man dog ikke regne med at få pengene igen.

Ifølge Apollo gælder forbrugerrettighederne primært, hvis dele af selve rejsen ikke leveres som aftalt.

Vejret betragtes normalt som en ydre omstændighed, man ikke kan gardere sig imod.

Vil man gerne slippe for den værste hede, peger meteorologen på Centraleuropa som et godt alternativ.

Her kan gråvejr og regnbyger nemlig lægge en dæmper på de langvarige hedebølger.

Og for dem, der vælger at holde ferie hjemme i Skandinavien, ser august ud til at give de bedste chancer for stabilt sommervejr.

Ads by MGDK