Forside Generelle nyheder Over 250.000 danskere har fået samme besked i e-Boks: Fristen...

Over 250.000 danskere har fået samme besked i e-Boks: Fristen er 1. oktober

e-boks
Privat

Har du reageret på beskeden?

Beskeder, der lander i e-Boks, kan indeholde alt mellem himmel og jord.

Indholdet kan dække over alt fra fartbøder, som selvfølgelig er mindre sjove at få, til informationer fra kommunen, som ikke gør modtageren fortræd på nogen måde.

Indimellem hænder det da også, at der bliver spurgt om hjælp i e-Boks, og det gælder især, når visse fænomener skal undersøges via spørgeskemaer.

Siden april har alle danskere i alderen 18-21 år kunnet finde et spørgeskema i deres e-Boks fra forskere ved Aarhus Universitet

Nu har mere end 10.000 unge taget sig tid til at svare på de personlige og til tider svære spørgsmål om fysisk vold, psykisk vold og seksuelle overgreb.

“Jeg er dybt taknemmelig over for hver eneste, der har svaret. Det kræver noget at sætte ord på oplevelser fra sin barndom, og de svar, vi har fået, er allerede med til at skabe ny viden,” siger adjunkt Troels Græsholt-Knudsen fra Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet, som står bag studiet.

Hvert svar tæller

De 10.000 besvarelser svarer til knap fire procent af de omkring 270.000 unge, der har modtaget spørgeskemaet. Forskerne håber at komme betydeligt højere op.

“Jo flere der svarer, jo sikrere kan vi være på, at resultaterne faktisk afspejler de unges virkelighed – også for de grupper, der ellers er svære at få øje på. Selv nogle få tusinde ekstra besvarelser vil gøre en mærkbar forskel for, hvad vi kan konkludere,” siger Troels Græsholt-Knudsen.

Undersøgelsen skal især skabe viden om de overgreb, der aldrig bliver opdaget af myndighederne.

“Vi mangler viden om, hvad der kendetegner de børn og unge, som ikke bliver opdaget. Den viden er afgørende, hvis vi skal blive bedre til at finde og hjælpe dem,” forklarer forskeren.

Sådan deltager man

Spørgeskemaet kan besvares frem til den 1. oktober 2026. Man logger ind med det brugernavn og den adgangskode, der står i brevet i e-Boks eller Digital Post. En påmindelse bliver sendt ud i løbet af august. Brevet er enten fra Aarhus Úniversitet eller Danmarks Statistik.

Det tager mellem en halv og en hel time at besvare skemaet, og man kan holde pause undervejs og fortsætte senere. Blandt alle færdige besvarelser trækkes lod om 100 præmier på 1.000 kroner.

“Deltagelse er fuldstændig frivillig, og man kan til enhver tid holde pause eller stoppe. Undervejs i skemaet henviser vi løbende til relevante hjælpetilbud, hvis nogen får det svært,” understreger Troels Græsholt-Knudsen.

”Interessen har været så stor, at vi i projektet nogle gange har oplevet at spørgeskemaet blev meget langsomt. Vi har mangedoblet kapaciteten til at tage imod svar – skulle nogen alligevel opleve at skemaet er langsomt håber vi de simpelt hen vil vente lidt og prøve igen.”

Ads by MGDK