“Konceptbutikken markerer næste skridt i udviklingen af vores to ikoniske kæder.”
Som det første sted i Danmark får københavnerne nu mulighed for at opleve SuperBrugsens nyeste koncept.
Fredag den 29. maj klokken 07.00 klippes snoren til SuperBrugsen på Matthæusgade 50, hvor konstitueret uddeler Niclas Arrildsen glæder sig til at byde kunderne velkommen, mens uddeler Susan Pedersen i øjeblikket er på barsel.
Butikken bliver således kædens nyeste konceptbutik med en række nye elementer, herunder ny indretning, nemmere kundenavigation i den travle hverdag, bredere gange og et lyst, moderne visuelt udtryk.
Tilsammen skal det skabe en nemmere og mere indbydende indkøbsoplevelse i et supermarked med god service og et bredt sortiment med stærke egne varemærker til priser, hvor alle kan være med.
Butikken åbner blot et år efter, at kædedirektør i Kvickly og SuperBrugsen, Rikke Krause præsenterede kædernes fælles strategi, MOD2028, der allerede i det første år har skabt fremgang på tværs af kædernes indtjening, kundetilfredshed, salg, drift og kultur.
“Konceptbutikken markerer næste skridt i udviklingen af vores to ikoniske kæder. Priserne skal selvfølgelig være på plads, så alle kan være med, og samtidig kan vi se, at mange kunder fortsat efterspørger høj kvalitet, et bredt sortiment med et stort udvalg af økologi, varer uden skadelig kemi og venligt og hjælpsomt personale. Alt dette samler vi nu i en nem, opdateret og indbydende indkøbsoplevelse,” siger Rikke Krause og fortsætter:
“Jeg glæder mig til at se resultaterne og til at høre, hvordan kunderne tager imod butikken. Men allerede nu er jeg overbevist om, at det bliver en butik, som de lokale kunder og byens børnefamilier vil elske at handle i.”
Butikken bliver samtidig det første fysiske møde med SuperBrugsen og Kvicklys nye brandunivers: ’Lidt mere omtanke’.
“Med ’Lidt mere omtanke’ sætter vi ord på det Kvickly og SuperBrugsen er og fortsat skal være for danskerne. Målet har ikke været at gøre SuperBrugsen og Kvickly til noget nyt, men i stedet sætte to streger under det, der altid har kendetegnet os og den omtanke vi udviser – for kunderne, kvaliteten og den gode oplevelse, som kunderne allerede i dag møder og mærker i vores butikker.”
For et år siden løftede Rikke Krause sløret for investeringer på en halv milliard over de kommende år.
Man har i år, inklusive Matthæusgade, moderniseret seks butikker og forventer at modernisere cirka 10 butikker i alt inden året er omme.