“Vi er opmærksomme på problemet.”
Lige nu læser andre
Næsten hele den danske befolkning har MitID.
Antallet af personer lyder på 5,6 millioner, og det svarer til at cirka 97 procent af alle danskere, der er over 15 år.
MitID bruges, når der skal logges ind på diverse tjenester, som bliver brugt hyppigt, og derfor er opstår der også et problem, når det digitale ID ikke fungerer.
Og den situation står vi i nu.
“Man kan ikke komme på MitID”
Helt konkret er det ikke MitID, den er gal med, men derimod NemLog-In.
Læs også
“Netop NemLog-In er komponent bag mange løsninger, og det er her, der er problemer,” forklarer Digitaliseringsstyrelsen til Ekstra Bladet og fortsætter:
“Man kan ikke komme på MitID, når NemLog-In ikke virker. Vi er opmærksomme på problemet og er ved at løse sagen.”
På billedet herunder, som stammer fra Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside, ses det, at NemLog-In er utilgængeligt i øjeblikket. mens MitID ser ud til at fungere strålende.
Som styrelsen dog har forklaret til Ekstra Bladet, kan man altså ikke komme på MitID, når NemLog-In ikke virker.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Læs også
Det vides endnu ikke, hvornår driften er stabil igen, men indtil da kan det altså godt være, at du ikke kan logge på e-Boks, borger.dk osv.