Forside Generelle nyheder Nu er det slut: Rema 1000-butikker stopper salg af populært...

Nu er det slut: Rema 1000-butikker stopper salg af populært produkt

Customers in front of supermarket Rema 1000
Foto: DiscoverOslo / Shutterstock.com

Der er en god grund.

Lige nu læser andre

Det er ikke nogen hemmelighed, at forbrugere er blevet mere bevidste omkring, hvad der rent faktisk gemmer sig i de varer, de lægger i indkøbskurven.

Klimahensyn, råvarevalg og virksomheders ansvar spiller en større rolle i dag, end det gjorde engang.

Nu får den udvikling også konkrete konsekvenser for et af de mest genkendelige chokoladeprodukter på markedet.

Dropper populært produkt

Det populære Kinderæg er nemlig på vej ud af hylderne i mere end 600 Rema 1000-butikker.

I første omgang er det kædens butikker i Norge, der rammes af beslutningen, fordi leverandøren bag Kinder-produkterne ikke ønsker at udfase palmeolie i fødevarerne.

Læs også

Det skriver B.T.

Ifølge Rema 1000 vælger kæden derfor i stedet alternative produkter uden den omdiskuterede ingrediens.

Hos Rema 1000 Norge understreger indkøbsdirektør Line Aarnes, at palmeolie er uønsket, fordi produktionen kan have alvorlige konsekvenser for regnskoven.

Stadig tilgængelige i Danmark

I Danmark er meldingen dog mere afdæmpet.

Her understreger kommunikations- og ansvarlighedsdirektør Jonas Schrøder, at Kinder-produkterne foreløbigt bliver på hylderne.

Læs også

Samtidig arbejder kæden på at give kunderne et alternativ.

Rema 1000 Danmark lancerer snart et chokoladeæg uden palmeolie, som i en periode vil blive solgt side om side med Kinderægget.

På den måde kan forbrugerne selv vælge, mens kæden fortsætter dialogen med sine leverandører.

Forskellen mellem de to lande skyldes ifølge Jonas Schrøder timing. De norske butikker begyndte udfasningen tidligere og er derfor længere i processen.

I Danmark gennemgår Rema 1000 i øjeblikket sortimentet sammen med leverandørerne for at finde løsninger, der reducerer brugen af palmeolie.

Læs også

På længere sigt peger pilen dog i samme retning.

Rema 1000 Danmark forventer at følge den norske linje inden for en årrække for at mindske belastningen af regnskoven.

Ads by MGDK