Kommunen har fundet den nye kommunaldirektør efter Henrik Hartmann Jensen.
Lige nu læser andre
Bjarne Grøn kommer fra jobbet som direktør for Nordjyllands Beredskab I/S. Han overtager kommunaldirektørposten efter Henrik Hartmann Jensen, der skal være sekretariatsleder i BRN.
Bjarne Grøn er uddannet Cand. Oecon. fra Aarhus Universitet og kommer fra stillingen som direktør for Nordjyllands Beredskab I/S. Han har fra 1999 til 2015 været ansat i KMD, bl.a. som projektchef, udviklingsdirektør og senest som direktør. Før dette var han ansat i Multi-Inform A/S som chef samt i Spar Nord Bank bl.a. som projektchef. Desuden har Bjarne Grøn erfaring fra direktions- og bestyrelsesarbejder.
Den nye kommunaldirektør ser frem til at møde medarbejdere og politikere i Jammerbugt Kommune.
”Jeg glæder mig til at starte i et spændende job i en spændende kommune, der er i en positiv udvikling. Især ser jeg frem til at fortsætte udviklingen af Jammerbugt Kommune i samspil med den politiske ledelse, borgere, medarbejdere, erhvervslivet og flere andre samarbejdspartnere”, udtaler Bjarne Grøn.
Bjarne Grøn bor sammen med Dorete Bendixen i Aalborg og er far til tre drenge på 16, 18 og 20 år. Motionsløb, rejser, guitarspil og samvær med familie og venner er i fokus, når Bjarne holder fri.c