Nye krav om elektronisk synlighed rammer alle droner over 250 gram fra 1. januar 2027.
Flyvning med drone er ikke en fri fornøjelse. Vejer dronen mere end 250 gram, eller har den et kamera eller en anden sensor, skal piloten registreres som operatør hos Trafikstyrelsen, inden der løftes fra jorden. Uden registrering er flyvningen ulovlig.
Antallet af droner i Danmark er markant. Trafikstyrelsen anslår, at der findes mellem 80.000 og 100.000 droner i omløb, og i januar 2025 var cirka 15.700 droneoperatører registreret.
Fra 1. januar 2027 kommer der et nyt lag oven i de eksisterende regler: krav om Remote-ID, altså elektronisk identifikation under flyvning.
Registrering er første skridt for alle
Registreringen sker digitalt på droneregler.dk med MitID og gælder i tre år. Pligten rammer både private og erhverv, og man skal kun registreres én gang, uanset hvor mange droner man ejer. Efter registrering tildeles et droneoperatørnummer, der skal være synligt påført hver enkelt drone.
Legetøjsdroner og droner under 250 gram uden sensor er undtaget. Alle øvrige droner skal desuden have ansvarsforsikring.
Kompetencebevis afhænger af dronens vægt
De europæiske regler, som Trafikstyrelsen håndhæver i Danmark, deler den såkaldte åbne kategori i tre underkategorier: A1, A2 og A3. Hvilket bevis piloten skal have, afhænger af dronens vægt og C-mærkning.
For C1-mærkede droner under 900 gram kræves et A1/A3-teoretisk certifikat, som opnås ved en online-teoriprøve hos Trafikstyrelsen. C2-droner under 4 kilo kræver et A2-kompetencecertifikat, mens C3- og C4-droner op til 25 kilo flyves på et A1/A3-bevis, som det fremgår af Trafikstyrelsens oversigt over certifikatkrav. Certifikaterne er gyldige i fem år.
I den åbne kategori gælder desuden en maksimalhøjde på 120 meter over terræn, og piloten skal til enhver tid have dronen inden for synsvidde. Flyvning tæt på lufthavne, over menneskemængder eller i udpegede dronezoner kræver særskilt tilladelse.
Droneerklæringen er udløbet
Ved årsskiftet 2026 udløb den såkaldte DK-STS-03-erklæring, der gav piloter med ældre danske dronebeviser (1A, 1B og 2) lov til at flyve umærkede droner i byzoner efter overgangsregler. Piloterne skal nu enten flyve C-mærkede droner i den åbne kategori eller overgå til specifik kategori via standardiserede scenarier eller en SORA-risikovurdering.
Remote-ID træder i kraft 1. januar 2027
Næste store ændring er Trafikstyrelsens bekendtgørelse om elektronisk synlighed, som blev sendt i høring i sommeren 2026. Fra 1. januar 2027 skal alle droner over 250 gram være udstyret med Remote-ID eller en anden form for fjernidentifikation under flyvning. Systemet fungerer som en slags elektronisk nummerplade, der gør dronen synlig for myndigheder og infrastrukturforvaltere.
Droner under 250 gram er som udgangspunkt undtaget, men ikke hvis de flyves i sikkerhedskritiske dronezoner og samtidig er udstyret med sensorer som for eksempel et kamera. Ud over Remote-ID indfører bekendtgørelsen ændrede afstandskrav til erhvervshavne, flyvepladser, fængsler og beskyttede områder, og dronepiloter skal på politiets anmodning kunne fremvise flyvelog. Hobbydroner under 250 gram er dog undtaget logningskravet.
Bøder op til 10.000 kroner
Overtrædelser er ikke billige. Trafikstyrelsen oplyser, at ulovlig droneflyvning typisk straffes med bøde op til 10.000 kroner, og at dronen kan blive konfiskeret. I 2024 registrerede myndighederne 206 hændelser med droner, hvilket er en tredobling i forhold til tidligere år. Overtrædelser dækker blandt andet flyvning for højt, for tæt på lufthavne eller på en måde, der har forsinket fly eller tvunget lukning af luftrum.
Prøvegebyret til A1/A3-teoriprøven hos Trafikstyrelsen er 130 kroner (2026) og dækker tre forsøg. Det er betydeligt billigere end bøden for at flyve uden.