Erstatning for Anden Verdenskrig og jihadister til EU er et udpluk af grækernes kontroversielle udmeldinger.
Lige nu læser andre
Flere EU-ledere har i forbindelse med torsdagens topmøde i Bruxelles kommenteret grækernes skarpe sprogbrug under de seneste måneders forhandlinger om løsningen på den græske gældskrise.
Her er et udpluk af, hvad de græske politikere har sagt:
* Alex Tsipras, premierminister:
– Vi vil kræve en reduktion af gælden og pengene, som Tyskland skylder os fra Anden Verdenskrig, inklusiv krigsskadeserstatning.
Læs også
Tsipras har beskrevet kravet om krigsskadeserstatning som “en moralsk forpligtelse”.
* Panos Kammenos, forsvarsminister:
– Hvis Europa efterlader os i krisen, vil vi oversvømme det med migranter, og det vil være endnu værre for Berlin, hvis der i den bølge af økonomiske migranter også er nogle jihadister fra Islamisk Stat.
– Vi har andre måder at finde penge på. Det kunne i bedste fald være USA, det kunne være Rusland, det kunne være Kina eller andre lande.
* Nikos Kotzias, udenrigsminister:
Kotzias har sagt til sine EU-kolleger, at hvis Grækenland bliver tvunget ud af euroen “vil der komme mange millioner af migranter og tusindvis af jihadister”.
* Nikos Paraskevopoulos, justitsminister:
Paraskevopoulos har sagt, at han er klar til at sætte en græsk domsafgørelse i gang, som tillader, at Athen konfiskerer tysk statsejet ejendom som kompensation til ofre for en nazi-massakre i en lille græsk landsby.
* Yanis Varoufakis, finansminister:
– Et udvalg bygget på rådne fundamenter, har Varoufakis sagt om den såkaldte trojka – EU-Kommissionen, Den Europæiske Centralbank (ECB) og Den Internationale Valutafond – som står for den praktiske gennemførelse af hjælpepakkerne til Grækenland.
Varoufakis har desuden beskrevet Grækenlands låneprogram indgået under den forrige regering som “giftigt”.
Kilder: The Telegraph, The Washington Post, AFP, BBC, Reuters.
/ritzau/