Forside Generelle nyheder DMI med overraskende melding: Det sker på torsdag

DMI med overraskende melding: Det sker på torsdag

Dark, Clouds, Rain, Sorte, Skyer, Regn
Shutterstock

Vejret tager en drejning inden længe.

Lige nu læser andre

Det smukke forårsvejr fortsætter i dag, hvor vi kan se frem til temperaturer op mellem 8 og 13 varmegrader.

Vinden vil de fleste steder blot være svag til let om komme fra sydlige retninger.

Der er altså lagt op til en herlig solskinsdag, hvor eftermiddagskaffen snildt kan nydes udendørs.

Det skriver DMI.

Sol afløses af skyer

I nat trænger en front med skyer og lidt regn ind over landet, og det giver altså en grå lørdag til de fleste, og hvor der også vil komme lidt regn i perioder.

Læs også

Søndag begynder også med en del skyer, og flere steder kan der være dis eller tåge – måske også enkelte byger, men i løbet af dagen begynder det igen at klare noget op. 

Kigger vi frem mod mandag, ja så tyder meget på endnu en flot forårsdag med tørvejr og en god portion solskin. 

Tirsdagen begynder flere steder med pænt vejr. I den østlige del af landet kan solen kigge frem fra morgenstunden, og mange får en lys start på dagen.

I den vestlige del ligger der derimod skyer og stedvis tåge. I løbet af dagen bevæger skydækket sig langsomt mod øst og dækker efterhånden det meste af landet.

Bornholm ser dog ud til at slippe for de fleste skyer.

Læs også

Temperaturen lander typisk mellem 4 og 8 grader. I områder med sol kan den dog snige sig op mellem 8 og 13 grader.

Resten af ugen

Onsdagen starter mange steder med en grå himmel.

Flere områder kan også opleve dis eller tåge fra morgenen af. Enkelte steder kan der komme lidt regn i en kort periode.

Senere på dagen bliver vejret roligere. Skyerne begynder at bryde op, og der kommer efterhånden lidt eller nogen sol frem. De bedste chancer for sol findes i de vestlige egne.

Temperaturen i dagtimerne ligger typisk mellem 7 og 12 grader. Ved kyster med vind ind fra havet kan temperaturen føles lidt lavere.

Læs også

Natten til torsdag holder temperaturen sig omkring 5 grader. Vinden bliver svag til jævn og kommer hovedsageligt fra sydvest og syd.

Torsdag og fredag ser et vejrskifte ud til at melde sin ankomst, da de to dage lige nu ser mere ustadige ud. Temperaturen ændrer sig kun lidt, mens skyer, sol og måske tåge kan skifte fra område til område.

Ads by MGDK