Forside Penge og økonomi Skattestyrelsen advarer: Glemmer du denne detalje ved private lån, ryger...

Skattestyrelsen advarer: Glemmer du denne detalje ved private lån, ryger dit rentefradrag

Skattestyrelsen advarer: Glemmer du denne detalje ved private lån, ryger dit rentefradrag
SS / Skat

Bank og realkredit indberetter selv, men privatlån og familielån falder på borgerens skuldre.

De fleste renteudgifter i Danmark er fradragsberettigede, men reglerne afhænger af, hvem der har lånt pengene ud. Renter på realkreditlån og banklån bliver indberettet automatisk til Skattestyrelsen og fremgår af årsopgørelsen, uden at borgeren skal foretage sig noget. For private lån gælder derimod, at borgeren selv skal oplyse renterne og långiverens identitet, ellers gives der ikke fradrag.

Hovedreglen står i statsskattelovens § 6, stk. 1, litra e, og Skattestyrelsen præciserer i Den juridiske vejledning, at det er en betingelse for fradrag på lån hos private långivere, at långiverens identitet oplyses. I praksis betyder det, at både navn og cpr-nummer eller lignende identifikation skal indberettes for hvert år, hvor renterne ønskes fratrukket.

Automatisk indberetning for de store lån

Realkreditinstitutter og pengeinstitutter indberetter årets renter direkte til Skattestyrelsen. Beløbene fremgår i felt 41 for realkreditrenter og felt 42 for renter til pengeinstitutter, mens felt 44 dækker “andre renteudgifter”, som borgeren selv skal udfylde.

Vil man have fradraget løbende gennem året i stedet for som en samlet efterregulering, skal man selv rette forskudsopgørelsen i TastSelv. Det er også her, en boligejer med et nyt eller ændret lån skal opdatere sine forventede renteudgifter for at få det korrekte månedlige træk.

Værdien afhænger af kapitalindkomsten

Rentefradraget indgår som negativ kapitalindkomst og trækkes fra i skatten med en toledet sats. For negativ nettokapitalindkomst op til 50.000 kroner for enlige og 100.000 kroner for ægtefæller er den samlede fradragsværdi cirka 33 procent. For beløb over grænsen falder værdien til cirka 25 procent. Danmarks nationalleksikon Lex.dk beskriver rentefradragsretten, som den har set ud efter skattereformen i 1987.

Fradragsværdien er dermed markant lavere end før 1987, hvor renteudgifter blev trukket fra i den personlige indkomst med en marginalskat på op til 73 procent for højtlønnede.

Forbrugslån og private lån

Renter på forbrugslån og køb på afbetaling er fradragsberettigede på samme måde som andre bankrenter, forudsat de er ydet af et pengeinstitut eller en finansieringsvirksomhed, der indberetter til Skattestyrelsen. Ifølge Skattestyrelsens vejledning til unge og studerende skal renteudgifter på forbrugslån skrives ind i felt 481 på forskudsopgørelsen, hvis man vil have fradraget udbetalt løbende.

For lån mellem privatpersoner, herunder familielån, gælder skærpede krav. Borgeren skal have dokumentation for gældsforholdet, typisk et gældsbrev, og skal indberette långiverens identitet i sin selvangivelse hvert eneste år, der ønskes fradrag. Uden identifikation af långiveren nægter Skattestyrelsen fradraget.

SU-lån først i afdragsperioden

For statsgaranterede studielån gælder en særregel.

Renterne kan først fradrages, når afviklingen af lånet begynder efter studiets afslutning, sådan som det fremgår af Skattestyrelsens vejledning om afvikling af SU-lån.

Renter på gæld, der er overdraget til Gældsstyrelsen til inddrivelse, kan ikke fradrages. Det samme gælder renter af boligydelseslån og forfaldne, men ubetalte renter fra tidligere år, medmindre borgeren kan dokumentere at have haft midler til at betale dem inden årets udgang.

Ads by MGDK