Forside Generelle nyheder Vi sparer penge på oksekød, møbler og tøj – men...

Vi sparer penge på oksekød, møbler og tøj – men på dette område skruer vi op for forbruget

Meat,Products,Put,Up,For,Sale,In,A,Supermarket,Commercial
Shutterstock

Vi sparer på oksekød, møbler og tøj, men skruer op for noget andet.

Lige nu læser andre

Noget tyder på, der sættes nye rejserekorder i år.
Små og store danskere strømmer igennem de danske lufthavne i disse dage, slæbende på kufferter fulde af badevinger og sommertøj.

Skolesommerferien er i fuld gang, og rekordmange familier flyver sydpå for at nyde en uge eller to i hinandens selskab denne sommer. 

Alle lufthavne melder om fremgang og stor travlhed i skolernes sommerferie, hvor det, i sagens natur, er børnefamilierne, der fylder de fleste fly.
Samtidig viser en ny undersøgelse fra Mastercard*, at ni ud af 10 europæere vil rejse mere i 2025 end sidste år.

“Tendensen stemmer overens med det, vi oplever i rejsebranchen, hvor kunderne betragter ferier i udlandet næsten som en livsnødvendighed, de ikke er villige til at give afkald på. For manges vedkommende er rejser noget, der sættes penge af til på linje med mad, el og husleje, og lige nu er det børnefamilierne, der strømmer mod årets længe ventede højdepunkt,” fortæller Jan Lockhart, der er landechef for Sunweb i Danmark og Sverige.

Sunweb, der er blandt de tre største rejsearrangører i Danmark, har stort set udsolgt på alle hylder i skolernes sommerferie, og forudser mangel på rejser fra Danmark mod Sydeuropa i ugerne 28, 29 og 30.

Læs også

Sunweb oplever denne sommer en stigning i børnefamilier, der har valgt græske feriedestinationer, særligt en stigning på de græske øer, Rhodos og Zakynthos. 

Totalt set er der fleste danskere på fly mod Spanien, mens Grækenland er nummer ét for de mange danskere på charterferie.

*Undersøgelsen fra Mastercard dækker 15.000 europæiske kreditkorthavere.

Læs også

Ads by MGDK