Her er ugens vinderkuponer købt.
Lige nu læser andre
Mon der er nogen, der skal til at shoppe afbudsrejser til efterårsferien?
Det er ikke helt utænkeligt.
I hvert fald var der lige tre heldige danskere, som i weekenden fik sig en ordentlig økonomisk indsprøjtning på tærsklen til ferien.
Tre danskere, to lotterier – næsten fem millioner kroner.
Er din bilforsikring også alt for dyr? Gør som mange andre og for et uforpligtende tilbud fra findforsikring her. (reklamelink)
Læs også
Fredag aften var der ingen vindere af førstepræmien i Eurojackpot, men en af andenpræmierne landede i Danmark.
Det var en Danske Spil-kunde fra Helsingør Kommune, der havde spillet med via sin mobiltelefon, og gevinsten lød på intet mindre end 2.761.279 kroner.
Lørdag aften var der heller ingen, der vandt førstepræmien i Lotto, men der var alligevel nogen, der kunne juble.
Som sædvanligt blev der trukket to vindere af Millionærchancen, som hver især vandt 1.000.000 kroner.
De har også begge spillet med via mobiltelefonen. Den første vinder kommer fra Århus, den anden fra Silkeborg Kommune.
Læs også
Gevinsterne bringer også glæde i Brøndby, hvor Danske Spil, holder til:
“Selvom vi uddeler milliongevinster hver uge, er det aldrig blevet rutine. Hver ny vinder er en ny glædelig historie, og det er vi stolte over at være en del af i Danske Spil,” siger Malene Mølgaard, adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto og Eurojackpot.
Da ingen vandt førstepræmierne i de to lotterier, er puljerne vokset igen, så der i morgen er helt utrolige 355 millioner kroner på spil i Eurojackpot, mens der på lørdag er ganske flotte 16 millioner kroner i førstepræmiepuljen i Lotto.
Lotto, 11. oktober, vindertal
4, 21, 23, 25, 31, 34, 35
Læs også
Lotto, 11. oktober, tillægstal
19
Eurojackpot, 10. oktober, vindertal
4, 5, 24, 31, 41
Eurojackpot, 10. oktober, stjernetal
Læs også
3, 12