12.000 kontroller er blevet udført.
Lige nu læser andre
For mange er skattebetalinger en jungle.
De fleste ved godt, hvad det drejer sig om, men det er de færreste, der kender ethvert smuthul.
Når man ikke kender alle detaljer, risikerer man også at lave fejl, og det kan vise sig at blive ganske alvorligt.
Sådan skriver Skattestyrelsen i en pressemeddelelse.
Kædesvig
Kædesvig er svindel med fiktive fakturaer og sort arbejde blandt leverandører eller underleverandører.
Læs også
En ny undersøgelse fra Skattestyrelsen viser, at tre ud af fire adspurgte virksomheder ikke kender de faresignaler, man skal holde øje med for at undgå at blive en del af kædesvig.
Skattestyrelsen har derfor iværksat en kampagne, målrettet risikobrancher for at styrke virksomhedernes kendskab til faresignalerne og konsekvenser ved kædesvig.
“Kun ved at kende faresignalerne for kædesvig kan man som virksomhed effektivt forebygge, at man uforvarende bliver involveret i svindel med skat og moms,” siger Søren Have Enevoldsen, der er underdirektør i Skattestyrelsen, og fortsætter:
“Hvis der foregår svindel hos ens underleverandør, kan man ufrivilligt blive en del af kædesvig. Dette skaber ikke kun ulig konkurrence, men koster også samfundet mange penge.”
Fokus på faresignaler og konsekvenser
Skattestyrelsens kampagne rettes mod virksomheder inden for brancherne transport, nedrivning, byggeri, rengøring samt hotel og restauration.
Læs også
“Vi har målrettet vores kampagne mod de brancher, hvor vi erfaringsmæssigt ved, at der er størst problemer med kædesvig. Det er brancher, hvor der typisk er ufaglært arbejde og mange underleverandører,” siger Søren Have Enevoldsen.
Konsekvenser ved at medvirke til kædesvig er fra 2024 blevet skærpet af Folketinget og betyder, at direktører og ejere af selskaber personligt kan komme til at hæfte for en skatte- og momsgæld i forbindelse med kædesvig.
Desuden kan en virksomhed få frataget sin skatte- og momsregistrering og risikere straf for skattesvig.
“Det er vores erfaring, at de færreste virksomheder ønsker at blive en del af kædesvig eller bidrage til det – og mange vil også gerne informeres om, hvordan man undgår at blive hvirvlet ind i det,” siger Søren Have Enevoldsen og tilføjer:
“Derfor har vi et godt og løbende samarbejde med brancheorganisationerne om, hvordan vi gennem information og vejledning til virksomhederne kan hjælpe, så de ikke uforsætligt kommer i klemme. Det er denne kampagne et eksempel på.”
Læs også
Kampagnen kører på digitale medier og i relevante fagblade og suppleres af målrettet vejledning og information via branche- og interesseorganisationer.
Skattestyrelsen har fra 2020 til 2024 gennemført knap 12.000 kontroller mod kædesvig, og der har været fejl i ni ud af 10 sager, der er kontrolleret.
Indsatsen har ført til ekstra opkrævninger af skat og moms på mere end fire milliarder kroner.