Den nye optagelsesprøve vil ligge omkring to uger efter skolestart. Foto: Shutterstock
Den nye optagelsesprøve vil ligge omkring to uger efter skolestart. Foto: Shutterstock

Nu kommer der en ekstra optagelsesprøve til gymnasiet

Uddannelse

11/8/22 12:43

Jens Asbjørn Bøgen

Tanken er, at den skal give unge mulighed for at komme ind, hvis de fortryder deres første valg.

Fra slutningen af august bliver der indført en ekstra optagelsesprøve til de gymnasiale uddannelser. Den vil blive afholdt omkring to uger efter skolestart. 

Optagelsesprøven er målrettet de ansøgere, der efter skolestart fortryder andet uddannelsesvalg, og som ønsker at starte på en gymnasial uddannelse. Fremadrettet vil der være fem optagelsesprøver årligt: ultimo april, medio juni, ultimo juni, primo august og ultimo august. 

I år vil den ekstra optagelsesprøve blive afholdt torsdag den 25. august.

Det skriver Børne- og Undervisningsministeriet i en pressemeddelelse.

Indførelsen af den ekstra optagelsesprøve skal ses i lyset af, at den sidste optagelsesprøve på nuværende tidspunkt er placeret før skolestart. Derfor har det de sidste år været nødvendigt at gennemføre ekstraordinære optagelsesprøver efter skolestart.

Med indførelsen af en fast optagelsesprøve i slutningen af august vil der ikke længere være behov for at afholde ekstraordinære optagelsesprøver. 

Alle ansøgere, der efter skolestart søger optagelse på en gymnasial uddannelse, skal aflægge og bestå denne optagelsesprøve, inden de kan optages. 

Tilmeld nyhedsbrev

Mest Læste

Annonce