Forside Generelle nyheder Efter 5 år er det slut: Genbrugsbutik drejer nøglen om

Efter 5 år er det slut: Genbrugsbutik drejer nøglen om

genbrugsbutik, vintage shop
Kekyalyaynen / Shutterstock.com

Nu er det slut.

Lige nu læser andre

Genbrug er kommet for at blive.

I de seneste år er det blevet mere populært end nogensinde at handle i genbrugsbutikker, og det er ikke svært at forstå hvorfor.

Man kan nemlig være heldig at finde skjulte skatte til billige penge, samtidig med at man fornyer garderoben på en bæredygtig måde.

Selvom konceptet både er udbredt og populært, har det nu set dagens lys, at en populær butik må dreje nøglen om.

Lukker efter 5 år

Blå Kors Genbrug ‘Second Chance’ lukker efter knap fem år i Kolding.

Læs også

Der vil være ophørsudsalg fra den 3. til 29. november. Herefter flyttes inventar og varer til en ny butik i Fredericia.

Siden 18. marts 2021 har Blå Kors og Kirkeibyen Kolding i fællesskab drevet genbrugsbutikken Blå Kors Genbrug ‘Second Chance’.

Efter knap fem år i Kolding har butikkens ledelse valgt at lukke. Dermed forsvinder en unik butik, der primært har støttet lokalt arbejde blandt udsatte i Kolding.

”Vi har været glade for at betjene de mange søde kunder, der har bakket op om vores butik og som har gjort sig en god handel,” siger butiksleder Ulrik Siegumfeldt og fortsætter:

“Det har givet rigtig god mening at se, at folk fra Kolding på den måde har valgt at støtte vores sociale indsats her i byen, som gennem vores værested, foodbank og familienetværk hjælper rigtig mange børn og voksne, der er i en vanskelig situation i livet.”

Læs også

Han nævner, at den primære årsag til lukningen er, at landet har været igennem forskellige kriser, herunder Corona og inflation, samtidig med stigende affaldsafgifter. Det har ramt butikken både på indtjeningen og de faste udgifter.

50 procent på alle varer

Fra mandag den 3. november vil der være ophørsudsalg med 50 procent rabat på alle varer frem mod sidste åbningsdag lørdag den 29. november.

Som noget særligt har butikken tilbudt selvbetjening uden for almindelig åbningstid. Denne mulighed bortfalder imidlertid fra mandag den 3. november.

Åbningstiderne i perioden vil derfor være begrænsede til mandag til torsdag klokken 13-17, mens deri den sidste uge af november desuden er åbent fredag klokken 13-17 og lørdag klokken 10-14.

Ting og inventar går til ny butik

Koldingensere, der ønsker at handle genbrugstøj, har stadig mulighed for at gøre et godt køb hos Blå Kors, der også driver butikken ‘Female’, som ligger på Søndertorv midt i byen.

Læs også

Derudover er der opstået en mulighed for, at de ting, som ikke bliver solgt på ophørsudsalget, kan få en ny chance for at støtte et af Blå Kors’ gode formål.

”Vi har netop besluttet at åbne en ny butik i Fredericia,” fortæller Anders Christensen, der er chef for Blå Kors Genbrug.

”Det betyder, at vi kan flytte det fine inventar og alle de varer, der ikke bliver solgt i november, til vores nye butik og på den måde støtte opstarten der,” afslutter han.

Blå Kors driver mere end 50 genbrugsbutikker fordelt over hele landet.

Ads by MGDK