Forside Generelle nyheder Regeringen foreslår ændring af elafgiften: Så meget vil afgiften falde...

Regeringen foreslår ændring af elafgiften: Så meget vil afgiften falde pr. kWh

Strøm, electricity
Shutterstock

Det kunne blive til markante besparelser for både private og erhverv.

Lige nu læser andre

Regeringen foreslår, at elafgiften sænkes fra de nuværende 72,7 øre/kWh før moms til EU’s minimumssats på 0,8 øre/kWh før moms for alle danske elforbrugere. Det betyder lavere elregninger for både privatforbrugere og de virksomheder, der i dag ikke er omfattet af den lave sats. Det bliver dermed mere attraktivt at skifte fossile brændstoffer ud med strøm.

“En lav elafgift øger efterspørgslen på strøm, som i Danmark i høj grad kommer fra vedvarende energikilder. Markedet for vedvarende energi har været præget af usikkerhed, og det skal gøres mere attraktivt at sætte ny sol- og vindenergi op, så vi bliver uafhængige af at importere energi. Derfor fortjener regeringen stor ros for forslaget,” siger Gert Vinther Jørgensen, der er group CEO i Norlys.

Regeringens forslag om at sænke elafgiften til 0,8 øre/kWh gælder for 2026 og 2027, men skal det for alvor have en effekt for den grønne omstilling, er der brug for en nedsættelse på den lange bane.

“Elektrificeringen kræver store investeringer både for virksomheder og private. Når man opsætter en vindmøllepark, en virksomhed udskifter produktionsapparater til at køre på strøm eller en familie skifter oliefyret ud med en varmepumpe går regnestykket mere end to år ud i fremtiden. Derfor er min opfordring til regeringen, at den kigger på elafgiften på den lange bane, hvis vi for alvor skal sætte gang i elektrificeringen i Danmark,” siger Gert Vinther Jørgensen.

Med en lavere elafgift bliver det billigere og dermed mere attraktivt at skifte andre energikilder ud med strøm.

Læs også

“På storforbrugende enheder såsom elbil eller varmepumpe, er det vigtigt, at der er et incitament for forbrugerne til at vælge intelligente løsninger og operatører, som kan sikre, at strømmen bruges, når er plads i elnettet, og der er overskud af billig strøm fra vedvarende energikilder,” siger Gert Vinther Jørgensen.

Ads by MGDK