Forside Sundhed KL, BL og Nordea-Fonden bruger knap 90 millioner på sundhedstilbud...

KL, BL og Nordea-Fonden bruger knap 90 millioner på sundhedstilbud i almene boligområder

KL, BL og Nordea-Fonden bruger knap 90 millioner på sundhedstilbud i almene boligområder
Illustration: denoffentlige.dk

Fem kommuner og en række boligorganisationer skal frem til 2031 flytte forebyggelse og behandling ud til 45.000 beboere i otte udvalgte boligområder.

KL og BL – Danmarks Almene Boliger går sammen med Nordea-Fonden om et femårigt udviklingsprogram, der skal bringe sundhedstilbud tættere på beboerne i almene boliger.

Programmet har et samlet budget på knap 90 millioner kroner, hvoraf Nordea-Fonden bidrager med 65,8 millioner kroner. Initiativet blev offentliggjort sidst i juni.

Programmet har navnet Pioner – Fælles om Lokal Sundhed og skal afprøve modeller for, hvordan rygestop, samtaler om alkohol, sundhedsambassadører og adgang til praktiserende læger kan rykkes ud i boligområderne selv.

Baggrunden er, at beboere i almene boliger typisk har markant flere fysiske og psykiske helbredsudfordringer end befolkningen som helhed.

Fem kommuner går forrest

De fem deltagende kommuner er Horsens, Holstebro, Brøndby, Rødovre og Vejle.

Sammen med lokale boligorganisationer skal de opbygge fremskudte sundhedsindsatser i otte udpegede boligområder.

Horsens Kommune har oplyst, at kommunen selv modtager 14,1 millioner kroner af midlerne. Pengene går til folkesundhedshuse i bydelene Sønderbro og Sundparken sammen med Boligforeningen Albo og den boligsociale indsats Bo Trivsel.

Indsatsen omfatter blandt andet uddannelse af sundhedsambassadører fra beboergruppen og løbende måling af effekt på både sundhed og skolefravær.

Blandt de øvrige medvirkende boligorganisationer er Boligselskabet Tranemosegård, Postfunktionærernes Andels-boligforening, DAB-Lejerbo, Boligselskabet NordvestBo, Boligselskabet Holstebro, AAB Vejle, ØsterBO, AAB, Domea.dk og AKB Rødovre.

Kobling til sundhedsreformen

Udviklingsprogrammet kører fra 2026 til 2031 og lander tidsmæssigt oven i den nye sundhedsreform, som træder i kraft den 1. januar 2027.

Fra den dato overgår myndighedsansvaret for fire udvalgte sundhedsopgaver fra kommunerne til regionerne.

Ifølge Danske Regioner skal de nye sundhedsråd fremover beslutte, hvem der lokalt skal drive akutsygepleje, midlertidige sundheds- og omsorgspladser, patientrettet forebyggelse og specialiseret rehabilitering.

Kommunerne kan efter lokal aftale fortsat påtage sig at drive nogle af opgaverne.

Pioner-programmet skal i den sammenhæng dokumentere, hvilke modeller for lokal sundhed der reelt virker, og danne grundlag for, at erfaringerne kan udbredes efter reformens ikrafttræden.

Bygger på tidligere partnerskab

Samarbejdet bygger videre på et treårigt partnerskab, som KL og BL indgik i august 2024 for at styrke det borgernære sundhedsvæsen.

Partnerskabet er tidligere blevet fulgt op af en fælles pulje på 44,6 millioner kroner til omkring 10 projekter i almene boligområder og landdistrikter, som løber frem til udgangen af 2028.

Med det nye femårsprogram lægges der yderligere lag på indsatsen, samtidig med at kommunerne skal finde deres rolle i den nye sundhedsstruktur.

Ads by MGDK